DOLAR 18,8112 0.02%
EURO 20,5269 0.44%
ALTIN 1.167,11 0,20
BITCOIN 437818 -0,77%
Yalova

HAFİF YAĞMUR

16:00

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD'li Senatör Sinema, Demokrat Parti'den ayrılarak bağımsız olacağını açıkladı

ABONE OL
Aralık 9, 2022 17:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WASHINGTON (AA) – ABD'de Arizona Senatörü Kyrsten Sinema, Demokrat Parti'den ayrılacağını ve bağımsız olarak yoluna devam edeceğini açıkladı.

CNN'de Jake Tapper'ın programına canlı yayınla bağlanan Sinema, siyasi kariyeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sinema, Demokrat Parti'den istifa edeceğini belirterek, "Arizona'da bağımsız olarak kaydoldum. Biliyorum bazıları buna şaşırabilir ama aslında bu çok anlamlı. Hiçbir zaman tek bir partinin kalıbına sığmadım. Bunu yapmaya da çalışmadım, bunu istemedim." dedi.

Senato'daki komitelerde görevine devam edeceğini belirten Sinema, "Her gün işe geldiğimde aynı şeyleri yapacağım. Komitelerde her zaman yaptığım işleri yapacağım, her iki partiden de meslektaşlarımla çalışacağım." diye konuştu.

– Beyaz Saray'dan açıklama

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre, yaptığı yazılı açıklamada, Sinema'nın birçok yasanın onaylanmasında kendileri için önemli bir ortak olduğunu belirtti.

Sinema'nın ayrılığının Senato'daki çoğunluğun Demokratlarda olmasını değiştirmeyeceğini belirten Jean-Pierre, "Sinema ile başarılı bir şekilde çalışmayı umuyoruz." ifadesini kullandı.

– Senato'daki parti dağılımı

8 Kasım'daki ara seçimlerin ardından, Demokratların 6 Aralık'ta Georgia'da yapılan ikinci tur seçimleri de kazanmasıyla 100 sandalyeli Senato'daki koltuk dağılımı 51 Demokrat-49 Cumhuriyetçi şeklinde belirlenmişti.

Sinema'nın bu dağılımda Demokratlarla mı hareket edeceği belli olmazken, Sinema Cumhuriyetçilerle bile hareket etse Kamala Harris'in eşitliği bozucu rolü nedeniyle çoğunluk yine Demokratlarda kalıyor.

Halihazırda "bağımsız" olarak Senato'ya giren Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Maine Senatörü Angus King, Demokratların yanında yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli