DOLAR 27,1674 0.16%
EURO 28,9867 0.26%
ALTIN 1.683,16 0,53
BITCOIN 723989 0,26%
Yalova
26°

AÇIK

19:12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bakan Güler: “Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimiz devam etmektedir”

Bakan Güler: “Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimiz devam etmektedir”

ABONE OL
Eylül 15, 2023 18:21
Bakan Güler: “Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimiz devam etmektedir”
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kafkasya’daki istikrara büyük önem verdiklerini belirterek, “Bölgede bir an evvel kalıcı barışın tesis edilmesi için büyük gayret sarf ediyor, can kardeşimiz Azerbaycan’ı ‘iki devlet, tek millet’ anlayışıyla desteklemeye devam ediyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Gaziler Günü dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen törendeki konuşmasına, “Gaziler Günü”nü vatana adanmışlığın abideleşen sembolü kahraman gazilerin şeref ve şan günü olarak nitelendirerek başladı.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “gazi”lik unvanı ve “mareşal” rütbesi verilişinin de 102’nci yıl dönümü olduğunu belirten Bakan Güler, asil millet için en yüce unvanlar olan şehitlik ve gaziliğin hiçbir maddi değer, dünyevi payeyle ölçülemeyecek derecede büyük bir şeref olduğunu belirtti.

Gazilere hitap eden Güler, “Göğsünüzü siper ederek yazdığınız kahramanlık destanları hiçbir zaman unutulmayacak, asil milletimizin hafızasında sonsuza dek yaşayacaktır. Sizlere daima minnettarız. Fedakarlıklarınızın hiçbir karşılığının olmadığının da bilincindeyiz. Ne yaparsak yapalım, hakkınızı ödeyemeyecek olsak da Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak her zaman vefa ve minnet duygularıyla sizlerin ve çok kıymetli ailelerinizin yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıslı kardeşlerimizin çıkarlarını her koşulda destekliyoruz”

Balkanlardan Orta Asya’ya, Kafkaslardan Afrika’ya tüm dünyada gerilim ve çatışmaların yaşandığı, buna bağlı olarak Türkiye’ye yönelik risk ve tehdit yelpazesinin giderek genişlediği bir dönemden geçildiğine dikkati çeken Güler, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konulan etkili ve önleyici politikalar ile savunma ve güvenliğine yönelik her türlü tedbiri alırken, risk ve tehditleri bertaraf etme noktasındaki gücünü de en üst seviyeye çıkarmıştır” diye konuştu.

Türkiye’nin, yürütülen etkin diplomasi sayesinde, küresel barış ve istikrarın sağlanmasında vazgeçilmez bir aktör haline geldiğini ifade eden Güler, bu süreçte TSK’nın da kritik görevler üstlendiğini, son bir asrın en yoğun, en etkili faaliyetlerini icra ettiğini belirtti.

“Terörle mücadelemize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla ve tavizsiz bir şekilde devam edeceğiz”

Mehmetçiğin bir yandan hudutların güvenliğini sağlarken, aynı zamanda yurt içinde ve sınır ötesinde terörle mücadelede de büyük başarılar kazandığını, şanlı tarihine yaraşır destanlar yazmaya devam ettiğini dile getiren Bakan Güler, şunları söyledi:

“Terörle mücadelemize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla ve tavizsiz bir şekilde devam edeceğiz. Terörle mücadelede elde ettiğimiz büyük başarıların yanı sıra mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasına yönelik faaliyetlerimizi de büyük bir şevk ve gayretle sürdürüyoruz. Bu çerçevede milli meselemiz olan Kıbrıs’ta da garanti ve ittifak antlaşmaları kapsamında bulunuyor, Kıbrıslı kardeşlerimizin meşru çıkarlarını her koşulda destekliyoruz. Kıbrıslı kardeşlerimizin kazanılmış hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidi, bizler için olmazsa olmazdır.”

“Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimiz de devam etmektedir”

Yunanistan ile son dönemde yaşanan gelişmelere de değinen Güler, “Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimiz de devam etmektedir. Amacımız Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunlarımızı uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde çözüme kavuşturmaktır” dedi.

“Azerbaycan’ı ‘iki devlet, tek millet’ anlayışıyla desteklemeye devam ediyoruz”

Kafkasya’daki istikrara da büyük önem verdiklerini aktaran Güler, “Bölgede bir an evvel kalıcı barışın tesis edilmesi için büyük gayret sarf ediyor, can kardeşimiz Azerbaycan’ı ‘iki devlet, tek millet’ anlayışıyla desteklemeye devam ediyoruz. Nasıl ki Kafkas İslam ordusu, bundan 105 yıl önce bugün Bakü’yü işgalden kurtararak kardeşlerinin yanında olduysa, aynı anlayışla Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu.

“Karadeniz Tahıl Anlaşmasının, yeniden aktif hale gelmesi için yapıcı girişimlerimizi sürdürüyoruz”

Birçok coğrafyada da bölge ve dünya barışına katkı sağlamaya devam ettiklerini belirten Güler, “Sayın Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle ülkemizin koordinasyonunda hayata geçirilen ve etkinliğiyle tahıl krizinin aşılmasına büyük katkı sağlayan Karadeniz Tahıl Anlaşmasının, yeniden aktif hale gelmesi için yapıcı girişimlerimizi sürdürüyoruz. Temennimiz; makul bir yaklaşımla inisiyatifin tekrar uygulamaya geçmesi ve esas olarak da iki komşumuz arasındaki bu savaşın bir an önce son bulmasıdır” diye konuştu.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında, “Türkiye Yüzyılı” hedeflerimize büyük bir azim ve şevkle yürüdüklerini dile getiren Güler, “Milli Savunma Bakanlığı olarak bizler de ülkemizin ve asil milletimizin bekası için gece gündüz demeden çalışmaya, daha büyük, daha güçlü bir Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri için gayret göstermeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

100’üncü Yılı Marşı sürprizi

Törene Milli Savunma Bakanı Güler ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ile Milli Savunma Bakan Yardımcıları da katıldı.

Bakan Güler törenin yapıldığı salona girişinde gaziler ve aileleriyle tek tek selamlaştı, çocuklarla yakından ilgilendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Irak’ın kuzeyinde teröristlerce tuzaklanan mayının patlaması sonucu gazi olan Yüzbaşı Onur Öztürk de konuşma yaptı.

“Kahramanlara” isimli gösterinin sahnelendiği törende, Armoni Mızıkası ve Mehteran Birliği tarafından mini konser düzenlendi.

Konserin sonunda “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü Yılı Marşı” çalındı. Armoni Mızıkası ve Mehteran Birlik komutanlıkları tarafından çalınan eser, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ve kuvvet komutanlıklarının bandolarından oluşturulan 80 kişilik koro ile seslendirildi.

En az 10 karakter gerekli