DOLAR 18,8155 0.05%
EURO 20,4004 -0.47%
ALTIN 1.160,30 -0,51
BITCOIN 430581 -0,50%
Yalova
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

İran'da Sünni din adamı İsmailzehi, bir göstericinin idam edilmesini eleştirdi:

ABONE OL
Aralık 9, 2022 17:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA (AA) – İran'ın güneydoğusundaki Zahidan kentinin Cuma İmamı Sünni din adamı Abdulhamid İsmailzehi, Tahran'daki protestolarda bir güvenlik görevlisini bıçakla yaralamak suçlamasıyla dün idam edilen 23 yaşındaki Muhsin Şikari hakkında verilen ölüm cezasının İslam ve Kur'an'a aykırı olduğunu söyledi.

Sünni din adamına ait internet sitesine göre, İsmailzehi, Zahidan'daki Mekki Camisi'nde kıldırdığı cuma namazı öncesinde verdiği hutbede, dün gerçekleştirilen idamı eleştirdi.

Dünkü idamı "İslam'a ve Kur'an'a aykırı" olarak niteleyen İsmailzehi, "Tahranlı Muhsin Şikari'nin idam edilmesinden büyük üzüntü duydum. Yolu kapatmış ve bir Besic üyesini yaralamış. Yolu kapatan ve bir Besici bıçaklayarak yaralayan kimseyi öldüremeyiz. Kur'an-ı Kerim böyle bir izin vermemiştir. Bir insanı öldürmeyen kimse idam edilmemelidir." dedi.

Cinayet işlemeyen bir kişiye idam cezası verilmesinin doğru olmadığını ifade eden İsmailzehi, "Muharebe (devlete karşı savaş açmak) suçlamasıyla tutukladığınız kişilere farklı cezalar verilir. Muhsin Şikari'ye sokağı kapatmak ve bir Besic üyesini yaralamak suçlarından bir veya iki yıl hapis cezası yeterliydi." diye konuştu.

Güvenlik güçlerinin de protestocuların öldürülmesiyle ilgili cezalandırılması gerektiğini söyleyen Sünni din adamı İsmailzehi, "Halkınız ve memurlarınız arasında eşitlik olması gerekmez mi? Memurlar sadece Zahidan'da değil diğer şehirlerde de insanları haksız yere öldürdü. Onlar sizin milletiniz. Onların da katillerini yakalayın ve kısas hükmünü uygulayın." ifadelerini kullandı.

Hükümet yetkililerine hitap eden İsmailzehi, şöyle devam etti:

"Milletin sorunları var ve protesto ediyor. Bu protestoları dinleyin ve İran halkıyla müzakere edin. Bu milleti dövmek, öldürmek, idam etmek doğru değil. Bu protestolar insanları öldürerek bitmez. Sorunları mantık ve muhakeme çerçevesinde çözün. İnsanları vurmak, öldürmek veya muharebeyle (İran Ceza Kanunu'nda ölüm cezasını gerektiren suç) suçlamak acıyı dindirmez. Allah hepimize doğru düşünebilmeyi nasip etsin."

Öte yandan sosyal medyada yayımlanan ve eyaletin yönetim merkezi Zahidan kentinde çekildiği anlaşılan görüntülere göre, cuma namazı sonrası Mekki Camisi'nden çıkan kalabalık bir grup, yürüyüşe geçerek ülke yönetimini hedef alan sloganlar attı.

Kadınların da yer aldığı protestolarda göstericilerin, dün Tahran'da infaz edilen idama karşı tepki içeren dövizler taşıdıkları görüldü.

– İlk idam cezası infaz edildi

İran'da genç bir kadının polis nezaretine alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan gösterilerle ilgili şu ana kadar idama mahkum edilen 11 kişiden biri olan Muhsin Şikari'nin cezası dün infaz edilmişti. Tahran'daki "Settar Han Caddesi'ndeki protestolar sırasında soğuk silahla vatandaşları tehdit etmek ve bir güvenlik görevlisini yaralamakla" suçlanan Şikari, ülkede Mahsa Emini protestolarıyla bağlantılı idam edilen ilk gösterici oldu.

Şikari, "ateşsiz silah taşımak, yolu kapatmak, araçları durdurmak, güvenliği ihlal etmek, milis güçlerle (Besic) çatışma, bir güvenlik görevlisini yaralama, korku ve dehşet salma gibi eylemler yoluyla (muharebe) devlete karşı savaş açmak" suçlamasıyla 20 Kasım'da idama mahkum edilmişti.

İran Ceza Kanunu'na göre, "yeryüzünde bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak" gibi suçları işleyenler idam istemiyle yargılanıyor.

En az 10 karakter gerekli