DOLAR 18,8148 0.03%
EURO 20,4548 0.09%
ALTIN 1.163,32 -0,12
BITCOIN 436317 -1,46%
Yalova

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Japonya ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti, nadir toprak elementinde iş birliği yapacak

ABONE OL
Aralık 9, 2022 16:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TOKYO (AA) – Japonya ile Orta Afrika ülkesi Kongo Demokratik Cumhuriyeti, nadir toprak elementi alanında iş birliğini kapsayacak anlaşma imzaladı.

Çin'in Afrika kıtası ülkeleri üzerinde ekonomik nüfuzunu artırdığı bir dönemde Japonya, nadir toprak elementi alanında yatırım ve kaynak arzını genişletmeyi planlıyor.

Tokyo'yu ziyaret eden Kongo Demokratik Cumhuriyeti Maden Bakanı Antoinette N'Samba Kalambayi, Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi (METI) Bakanı Nişimura Yasutoşi ile görüştü. Görüşmede, Nişimura ve Kalambayi, nadir toprak elementi alanında yatırımları teşvik edecek ikili iş birliği anlaşması imzaladı.

Nişimura, anlaşmaya yönelik yaptığı açıklamada, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin doğal kaynaklara, ülkesinin de ileri imalat teknolojilerine sahip olduğunu belirtti.

"Hedef, (Afrika ülkesinde) insan kaynağı ve sanayi altyapısı geliştirebilmek." diyen Nişimura, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ile kazan-kazan ilişkisi kurmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Japonya'nın resmi kalkınma yardımlarından faydalanacak anlaşma kapsamında hükümetler arası iş fırsatlarını araştıracak müzakere çerçevesi kurulacak.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, dünyadaki kobalt madeninin yüzde 70'ini üretiyor. Kobalt madeninin elektrikli araçlar dahil elektronik sektörünün yaygın ürünü lityum-iyon pillerinde kullanıldığı biliniyor.

En az 10 karakter gerekli