DOLAR 18,8128 0.01%
EURO 20,5020 0.21%
ALTIN 1.164,68 -0,11
BITCOIN 434555 -0,20%
Yalova

AZ BULUTLU

18:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Lübnan'da Merkez Bankası Başkanı'na yönelik yolsuzluk davasında adı geçen aktris tutuklandı

ABONE OL
Aralık 9, 2022 16:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BEYRUT (AA) – Lübnan'da Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame'nin yolsuzluk davasında şüpheli olarak adı geçen ve hakkında gözaltı kararı bulunan kadın oyuncu Stephanie Saliba'nın tutuklandığı bildirildi.

Saliba'nın tutuklanma haberi, Lübnan resmi ajansı NNA'da yayımlandı.

Lübnanlı oyuncu Saliba'nın, maliye davalarına bakan Başsavcı İman Abdullah'ın kararıyla gözaltına alındıktan hemen sonra tutuklandığı belirtildi.

Haberde oyuncunun hangi dosyadan veya suçtan dolayı tutuklandığı bilgisine ise yer verilmedi.

Saliba'nın adı, Cebel Lübnan Mahkemesi Başsavcısı Gada Avn tarafından "kara para aklama ve hırsızlık" suçlamalarıyla hakkında dava açılan Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame'nin dosyasında geçiyordu.

Başsavcı Avn, dün, Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame üzerinden haksız kazanç sağlayıp, lüks mülkler satın aldığından şüphelenilen Lübnanlı oyuncunun sorgulanmak üzere zorla getirilmesi kararı vermişti.

Hakkında gözaltı kararı olmasına rağmen Saliba'nın 7 Aralık'ta Beyrut Uluslararası Havalimanı'ndan sorunsuz şekilde ülkeye giriş yapması tartışmalara neden olmuştu.

– Selame hakkındaki yolsuzluk suçlamaları

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Selame hakkında ilk olarak, Ocak 2021'de İsviçre'deki adli merciler tarafından "zimmete para geçirme, kara para aklama ve yolsuzluk" gibi suçlamalarla dava açılmıştı.

İsviçre Başsavcılığı, Selame'nin kardeşi Raca Selame'ye ait Forry Şirketinin, Lübnan Merkez Bankasına ait eurobond ve hazine bonoları satışından 2002'den 2014'e kadar 326 milyon dolar ücret ve komisyon aldığını bildirmişti.

Lübnan Başsavcılığı ise Nisan 2021'de İsviçre'nin soruşturma talebi için Lübnan'dan yardım istemesi üzerine Selame hakkında dava açmıştı.

Selame, 17 Kasım 2021'de tüm yatırımlar ve para transferlerine ilişkin belgeleri bir şirketin denetlediğini ve bunları adli mercilere teslim edeceğini duyurmuştu.

Cebel Lübnan Mahkemesi Başsavcısı Gada Avn, 11 Ocak'ta Riyad Selame hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini açıklamış, 19 Şubat'ta 2022'de de Selame'nin ikamet ettiği Lübnan'ın Metn bölgesindeki taşınır ve taşınmaz varlıklarının dondurulmasına karar vermişti.

Başsavcı Avn, 17 Mart'ta ise Selame'nin kardeşi Raca Selame hakkında tutuklama kararı vermişti. Raca Selame, iki aylık tutukluluğun ardından 3,7 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.

En az 10 karakter gerekli