DOLAR 20,7226 1.1%
EURO 22,2362 0.86%
ALTIN 1.312,94 1,96
BITCOIN 557851 -1,28%
Yalova
21°

KAPALI

20:35

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Türkiye ve Endonezya arasında “Askeri İş Birliği Uygulama Planı” imzalandı

Türkiye ve Endonezya arasında “Askeri İş Birliği Uygulama Planı” imzalandı

ABONE OL
Şubat 3, 2023 14:36
Türkiye ve Endonezya arasında “Askeri İş Birliği Uygulama Planı” imzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto tarafından iki ülke arasında “Askeri İşbirliği Uygulama Planı” imzalandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, davetlisi olarak Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’yu, Milli Savunma Bakanlığı’nda askeri törenle karşıladı.

Tören mangasını selamlamasının ardından Subianto, şeref defterini imzaladı. Törenin ardından Bakan Akar ile Endonezya Savunma Bakanı Subianto önce baş başa görüştü, daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşmelerin ardından Akar ile Subianto tarafından iki ülke arasında Askeri İş Birliği Uygulama Planı imzalandı. İmza töreninin ardından konuşan Akar, Endonezya Savunma Bakanı Subianto’yu Bakanlık’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

“Hem bölgelerimizin hem de dünyanın barış, güvenlik ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz”

Görüşmelerde ikili ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Akar, “Ülkelerimiz arasındaki uzun mesafeye rağmen tarihi geçmişimiz, aramızdaki bağlar bu mesafeyi yakınlaştırıyor. Ülkelerimiz arasında mevcut olan askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayiindeki iş birliği potansiyelini artırmamız önemli. Bugün imzaladığımız Askeri İşbirliği Uygulama Planı’nın da hem bölgelerimizin hem de dünyanın barış, güvenlik ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Endonezya Savunma Bakanı Subianto da Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek gösterilen misafirperverlikten dolayı Bakan Akar’a teşekkür etti. İmzaladıkları “Askeri İşbirliği Uygulama Planı”nın tarihi önemine vurgu yapan Subianto, belgenin iki ülkenin stratejik ortaklığının devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

Endonezya ve Türkiye arasındaki yakın iş birliği ve stratejik ortaklıktan duyduğu mutluluğu dile getiren Subianto “İki ülke arasında tarihi bir geçmiş, duygusal bir bağ var. İş birliğimizin gelişmesi dünya barışı ve istikrarına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu kapsamda ülkelerimiz ve silahlı kuvvetleri arasındaki iş birliğini ifade eden uygulama planının en kısa sürede somut adımlarla hayata geçirilecek” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli