DOLAR 32,2960 0.06%
EURO 34,7858 -0.09%
ALTIN 2.438,53 0,27
BITCOIN 2026847 1,77%
Yalova
14°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çıkmaz yol

Çıkmaz yol

ABONE OL
Kasım 15, 2023 12:40
Çıkmaz yol
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tokat’ta site sakinleri ve siteyi yapan kooperatif arasında ki anlaşmazlık yüzünden yol ulaşıma kapatıldı. İçerisinde 96 dairenin bulunduğu sitede yaşayanlar ulaşım güçlüğü çektiklerini belirtti.

Tokat merkez Topçam mahallesinde bulunan Yeni Hayat Evleri isimli konutlarda yapıcı kooperatif ile site sakinleri arasında alacak verecek anlaşmazlığı yaşandı. 96 dairenin bulunduğu bloğa giden tek yol iddialara göre yapıcı kooperatif tarafından doğalgaz çalışması bahanesiyle ulaşıma kapatıldı. Araçları ile siteye giremeyen ev sahipleri bu duruma isyan etti. Çöp kamyonunun da giremediği sitede çöp dağları oluşurken siteye yaya ulaşımı ise sitenin bahçe kısmına sabitlenen merdivenle sağlanıyor.

“Doğalgaz çalışması bittikten sonra bu yolu bu hale getirdiler”

Yol kesildiği için site içerisine ulaşım sağlanamadığını belirten site sakini Ali Koparan, “Bizim burada 2016 yılında eski binalarımız vardı. Biz kooperatif ile anlaştık, arsa sahiplerine 103 tane daire şartıyla bu anlaşmayı sağladık. Aradan geçen 3 yıl içerisinde bize evlerimizi teslim edemediler. Noter de yapmış olduğumuz sözleşmeye göre bizim kira alacağımız vardı. Kira alacağımıza da vermediler, dediler ki

’Kooperatif olarak zor durumdayız kira ödeyemeyeceğiz eğer oturmak istiyorsanız buyurun taşının oturun’ dediler. Bende kooperatiften taşınacak kişilerin listelerini istedim ve taşınacak arkadaşların kooperatifin verdiği tarihlere göre taşınmalarını sağladım. Ardından kooperatiften ev alan kişilerinde taşınmasını sağladılar.” ifadelerini kullandı.

“Kooperatiften ev alanlara sonradan 400 bin lira borç çıkartıldı”

Koparan, Kooperatiften ev alanlara sonradan 400 bin lira borç çıkartıldığını söyleyerek, “Biz kooperatifi zor duruma düşürmedik, normal de projede burası yol olarak gözüküyor. Kooperatiften ev alanlara sonradan 400 bin lira borç çıkartıldı, ayrıca kira vereceksiniz denilmiş. Biz arsa sahiplerine de daire başı 40 bin lira para vereceksiniz dediler. Bizde bizim böyle bir para verme ihtimalimiz yok dedik. Çünkü bizim anlaşmamız gereği onlar bize bir tane daire verecekti. Resmi anlaşmada arsaların üçte biri bizim üçte ikisi onlara aitti, ancak binaların içerisine kooperatif üyelerini koydukları için bize düşen yüzde 25 oldu. Biz buna da bir şey demedik. Ardından bize icra başlattılar. Biz dilekçemizi verdik icraları durdurduk. Burada bir çalışma yapıldığını gördük. Çalışanlara ne çalışması yaptıklarını sorduk, bize doğalgaz çalışması yaptıklarını söylediler. Doğalgaz çalışması bittikten sonra bu yolu bu hale getirdiler. Bizim normalde projede burada yolumuz var. Belediye ekiplerine bildirdik, arkadaşları göndereceklerini ve ilgileneceklerini söylediler. Arkadaşları da gönderdiler ve şuan kooperatifte projede yolun olup olmadığına dair inceleme yapıyorlar” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli