DOLAR 32,4209 0.01%
EURO 34,5410 0.03%
ALTIN 2.485,63 0,11
BITCOIN 2056999 -2,91%
Yalova
21°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'teki toplu açılış töreninde konuştu: (3)

ABONE OL
Kasım 5, 2022 18:55
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GAZİANTEP (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin kendi alanında en çok istihdam sağlayan, ihracatı ayda 1 milyar dolara yaklaşan, aylık 550 milyon kilovatsaatle en çok elektrik tüketen sanayicilere Fırat Nehri'nin suyunu getirecek yeni yatırımı ve 50 megavatlık güneş enerjisi santrali projesiyle hizmet çıtasını yükselten, yatırım, üretim, istihdam, ihracat, cari fazlayla büyümeyi başaran bir Türkiye var. İşte bu Türkiye, dünyaya örnek." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep İstasyon Meydanı'nda düzenlenen "Gaziray, Büyükşehir Yatırımları, 70 Fabrika ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni"ne katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları eserler arasında 10 milyar liralık bir yatırım olan Gaziray'ın yer aldığını belirterek konuşma yaptığı yere Gaziray ile geldiğini söyledi.

Güzergah uzunluğu 25,5 kilometre olan Gaziray'ın gelişen ve büyüyen Gaziantep'in şehir içi ulaşım ihtiyacının karşılanmasına büyük katkısı olacağını kaydeden Erdoğan, "Bünyesinde 16 istasyon var. 3 tünel, bir köprü, 12 alt ve üst geçidiyle gerçekten tarihi bir yatırım olan Gaziray'ın şehrimize kazandırılması sürecinde yaşanan sıkıntıların, ortaya çıkan esere değdiğine inanıyorum." dedi.

– "Gaziantep'e 10 bin 24 konut daha yapıyoruz"

Büyükşehir Belediyesinin, Gaziray'ın yer altından geçen 5 kilometrelik bölümünün üzerinin spor ve oyun üniteleri, süs havuzları, ışıklandırma ve yeşil alanlarıyla çok güzel bir park olarak düzenlediğini dile getiren Erdoğan, aynı zamanda otopark ve bisiklet yollarının yer aldığı 200 bin metrekarelik parkın da şehre hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"TOKİ'nin Şehitkamil ilçemizde tamamladığı 1133 konut ile İslahiye'de tamamladığı 596 konutu, ticaret merkezleri, çevre düzenlemeleri ve diğer donatılarıyla hizmete açıyoruz. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın Oğuzeli'nde yaptığı 26 iskan konutu ile çeşitli ilçelerimizdeki altyapı yatırımlarını da buradan resmen hizmete alıyoruz. Şimdi Gaziantep'e halen devam eden projeler haricinde 'İlk Evim' kampanyamız kapsamında 10 bin 24 konut daha yapıyoruz. Yine 'İlk İş Yerim' projemiz kapsamında da 500 iş yeri inşa edeceğiz. Kampanyanın üçüncü başlığı olan 'İlk Evim Arsa' kapsamında ise 45 bin konut amaçlı arsayı Gaziantepli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Hem açılışını yaptığımız bu konutların hem yeni projelerin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum."

Gaziray ile yaptıkları yolculuk sırasında ses ve gürültü olmamasından dolayı iftihar ettiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ulaşımda Gaziantep çevre yolu, Yamaçtepe köprülü kavşağı ve bağlantı yollarıyla restorasyonu tamamlanan tarihi Akdeğirmen köprüsünü hizmete açıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımızca şehrimizin çeşitli ilçelerinde yapılan 12 ayrı cami ve Kur'an kursunun açılışını da buradan gerçekleştiriyoruz. Ayrıca eğitimde, sağlıkta, içişlerinde, sporda, tarımda, enerjide şehrimize kazandırdığımız onlarca ayrı yatırımı bugün buradan hizmete alıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, aralarında biyolojik ayrıştırma tesisi ve biyogaz enerji santralinin de bulunduğu hayvan barınağından karavan parkına, sokak düzenlemelerinden katı atık depolamasına farklı alanlarda 15 ayrı projeyi tamamladı."

Şahinbey Belediyesinin, 400 milyon liralık bir yatırımla Yeşil Vadi 3 katlı köprülü kavşağını, 11 sosyal tesisi, 21 parkı, 5 camiyi, 4 spor tesisini, Yamaçtepe Gençlik Kampı ve Mesire Alanını, aşevi, çeşitli restorasyon ve çevre düzenlemelerini ilçeye kazandırdığını belirten Erdoğan, Yeşil vadi köprülü kavşağının 7 kilometreyi bulan bağlantı yollarıyla şehrin doğu batı istikametindeki trafiğinde önemli bir rahatlama sağlayacak eserlerden biri olduğunu ve bu yatırımların resmi açılışını da bugün yaptıklarını bildirdi.

– "Gaziantep'i geliştirmek, güzelleştirmek için el ele çalışıyoruz"

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Şehitkamil Belediyemizin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte yürüttüğü 8 bin kişiyi kapsayan İpek Yolu Kentsel Dönüşüm Projesinin gayet güzel bir şekilde yürüdüğünü de memnuniyetle takip ediyorum. Bugün ayrıca Nizip Belediyemizin, Nurdağı Belediyemizin, İslahiye Belediyemizin tamamladığı yatırımların resmi açılışını da gerçekleştiriyoruz. Görüldüğü gibi Gaziantep'i bakanlıklarımızla, kurumlarımızla, büyükşehir belediyemizle, Şehitkamil ve Şahinbey belediyelerimizle, diğer ilçe belediyelerimizle birlikte geliştirmek, güzelleştirmek, büyütmek için el ele çalışıyoruz."

Gaziantep'in aynı zamanda ülkenin önde gelen sanayi ve ticaret şehirlerinden biri olduğuna işaret eden Erdoğan, 2 yıl önce şehre yaptığı ziyarette 300 fabrikanın açılışını gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Bu fabrikaların açıldığına inanmayan muhalefetin şehre gelerek fabrikaları saymaya kalktığını hatırlatan Erdoğan, "Gerçi bunların hesapları 300 fabrikayı saymaya yetmeyeceği için onu bile doğru dürüst beceremediler. Bugün de o tarihten bugüne yapımı tamamlanan 77 fabrikanın açılışını yapıyoruz. Organize Sanayi Başkanı Cengiz Bey'den rica ediyorum, kendisi, Gaziantep'e gelip bu fabrikaları saymaya çalışacaklara yardımcı olsun. Çünkü şehirdeki 1200 fabrika arasında bu yeni eserleri bulmakta zorluk çekebilirler. Gerçi 6. organize faaliyete geçip de fabrika sayısı 2 bine dayanınca bunların işleri iyice zorlaşacak. Ama yapacak bir şey yok. Artık o kadarına da katlanacaklar." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bu vesileyle, ülkemizin kendi alanında en çok istihdam sağlayan, ihracatı ayda 1 milyar dolara yaklaşan, aylık 550 milyon kilovatsaatle en çok elektrik tüketen Fırat Nehri'nin suyunu sanayicilere getirecek yeni yatırımı ve 50 megavatlık güneş enerjisi santrali projesiyle hizmet çıtasını yükselten, yatırım, üretim, istihdam, ihracat, cari fazlayla büyümeyi başaran bir Türkiye var. İşte bu Türkiye, dünyaya örnek." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in sanayicisinin çok farklı olduğunu belirterek, kendilerine yürekten teşekkür etti.

(Sürecek)

En az 10 karakter gerekli