DOLAR 31,1486 0.14%
EURO 33,8358 0.06%
ALTIN 2.035,69 0,19
BITCOIN 1775644 6,99%
Yalova
11°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Diyarbakır’da ‘Su Gönüllüleri’ projesiyle aileler bilinçlendiriliyor

Diyarbakır’da ‘Su Gönüllüleri’ projesiyle aileler bilinçlendiriliyor

ABONE OL
Ekim 31, 2023 12:00
Diyarbakır’da ‘Su Gönüllüleri’ projesiyle aileler bilinçlendiriliyor
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, içme suyunun önemine dikkat çekmek amacıyla “Su Gönüllüleri” projesi çerçevesinde aileleri bilgilendiriyor.

Bağlar Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi (ADEM) ile Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğünce anne ve çocuklarına yönelik “Su Gönüllüleri” projesi sürüyor.

Proje çerçevesinde ilk etapta Dicle Baraj Gölü’ndeki DİSKİ Pompa İstasyonu İletim tesislerini ziyaret eden anne ve çocukları burada evlerindeki musluklardan akan suyu ilk kaynağında görme imkânı buldu.

Daha sonra sırasıyla suyun aktarılma, arıtılma, dinlendirilme ve evlere dağıtılmasıyla ilgili süreçleri gören ziyaretçiler musluklardan akan suyun kullanıldıktan sonra arıtıldığı tesisleri de gezerek atık suyun deşarj edilmesiyle ilgili aşamalar hakkında da bilgi sahibi oldu.

Anne ve çocuklar, bu ziyaretler sırasında kendilerine eşlik eden DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ’den teknik bilgi de aldı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, içme suyunun önemine dikkat çekmek amacıyla Haziran’da başlatılan projeyle şu ana kadar 500 çocuğu ve anneyi bilgilendirdiklerini söyledi.

Tutşi, ev kadınlarını ve çocuklarını, suyun ana kaynağı, nasıl ve hangi şartlarda geldiği, arıtmada hangi işlemlere tabi tutulduğu, kullanılan kirli suyun nerede hangi işlemlerden geçerek arıtıldığı ve arıtılmasıyla doğanın nasıl korunduğuyla ilgili bilgilendirmek istediklerini kaydetti.

Gezi sonrasında katılımcılara “Gönüllü Su Elçisi” rozeti, “Su Hayattır” yazılı bardak ile çocuklara suyun önemini anlatan boyama ve hikaye kitapları hediye edildi.

En az 10 karakter gerekli