DOLAR 32,2960 0.06%
EURO 34,7858 -0.09%
ALTIN 2.438,53 0,27
BITCOIN 2026847 1,77%
Yalova
14°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

DPÜ’de “Arşiv Belgeleri Işığında Filistin Gerçeği” başlıklı etkinlik

DPÜ’de “Arşiv Belgeleri Işığında Filistin Gerçeği” başlıklı etkinlik

ABONE OL
Kasım 30, 2023 09:50
DPÜ’de “Arşiv Belgeleri Işığında Filistin Gerçeği” başlıklı etkinlik
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) Yazar Nermin Taylan Erkutlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Arşiv Belgeleri Işığında Filistin Gerçeği” başlıklı etkinlik düzenlendi.

FEF Germiyanoğlu Yakup Bey Salonu’nda Tarih Birliği Topluluğu tarafından düzenlenen etkinliğe Yazar Nermin Taylan Erkutlu’nun yanı sıra Rektör Vekili Prof. Dr. Ayhan Kahraman, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Arif Kolay ve Doç. Dr. Erdal Aday, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlikte konuşan Nermin Taylan Erkutlu, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına dair tarihi belgeleri paylaşarak II. Abdülhamid’in, siyonizmin kurucusu Theodor Herzl ile yaptığı görüşmede devletin asla toprak vermeyeceğini ya da satmayacağını belirten kanıtları sundu. Bu dönemde Yahudi yerleşimcilerin takip edildiğini ve toprak satışının önüne geçmek için elle tapu hazırlamanın yasaklandığını ifade eden Erkutlu, söz konusu görüşmede Herzl’in Osmanlı Devleti’ne sunduğu mektupta, Yahudi yerleşimcilerin ekonomik destek vaat ettiğini ve İngilizlere olan borcun ödenmesinde yardımcı olabileceklerini söylediğini belirtti. Filistinlilere ait toprakların satılmaması için II. Abdülhamid’in aldığı önlemleri vurgulayan Erkutlu, o dönem bu konuda yalan haberlerin çıkmasının ardından Osmanlı hükümetinin sert bir şekilde yalanlamada bulunduğunu kaydetti. Son olarak Erkutlu, Herzl’e toprak verildiği yalanının Avrupa’da yayılmasına karşı Osmanlı hükümetinin yaptığı sert cevabı ve yalanlara karşı verilen mücadeleyi belgelerle açıkladı.

Nermin Taylan Erkutlu’nun sunumları öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi. Erkutlu daha sonra öğrencilerden gelen sorulara yanıt verdi.

Etkinliğin ardından Nermin Taylan Erkutlu’ya günün anısına hediye takdiminde bulunuldu.

En az 10 karakter gerekli