DOLAR 32,2960 0.06%
EURO 34,7858 -0.09%
ALTIN 2.438,53 0,27
BITCOIN 2026847 1,77%
Yalova
14°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Edebiyat Fakültesinde ’Cumhuriyet ve Kadın Hakları’ konuşuldu

Edebiyat Fakültesinde ’Cumhuriyet ve Kadın Hakları’ konuşuldu

ABONE OL
Kasım 29, 2023 17:03
Edebiyat Fakültesinde ’Cumhuriyet ve Kadın Hakları’ konuşuldu
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ’Cumhuriyet ve Kadın Hakları’ başlıklı konferans Edebiyat Fakültesi Turuncu Salon’da gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Dr. Burcu Çalıkuşu Aykanat’ın konuşmacı olarak yer aldığı ’Cumhuriyet ve Kadın Hakları’ başlıklı konferansa, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Yakut ile beraber öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“Cumhuriyet Dönemi Söyleşileri’mize devam ediyoruz”

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Sayılır, “Kemal Hocamın başlattığı ‘Cumhuriyet Dönemi Söyleşileri’ konferanslarına devam ediyoruz. Bugünün konusu olan kadın hakları ise Cumhuriyet tarihimiz için çok önemli bir başlık. 1850’lerden itibaren basın yoluyla kadın haklarının gelişimini gözlemledik. Cumhuriyetle birlikte tabana yayılan kadın hakları, diğer haklarla birlikte daha çok kadına ulaşma ve kadının toplumdaki yerini yükseltmeye devam etti” ifadelerini kullandı.

“Kadınlar sosyal hayatta kısıtlanıyordu”

Öğr. Gör. Dr. Burcu Çalıkuşu Aykanat, Cumhuriyet’in yüzüncü yılını kutlayarak başladığı konuşmasında, kadın haklarının tarihsel gelişimi hakkında bilgileri aktardı. Öğr. Gör. Dr. Aykanat, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Osmanlı döneminde kadınlar iki tip kadın olarak incelenir. Bunlar; kırda yaşayan kadınlar ve kentte yaşayan kadınlardır. Her iki tip kadın da sosyal hayatta kısıtlanıyordu. Özellikle kentteki kadınların daha fazla sınırlandırılmış olduğunu görüyoruz. O dönemlerde kadınlarımız evden dışarı bile çıkamıyorlar, haklarında çıkan fermanlar yüzünden istedikleri saatte sokakta dolaşamıyorlardı. Değişim ve dönüşümü başlatan en önemli etken ise eğitim oldu. 1859 yılında ilk kız rüştiyelerin kurulmasıyla ilköğretimden ortaöğretim basamağına atlanması kadınların hayatlarındaki kırılma noktalarından biri oldu.”

Kadınların meslek hayatındaki gelişiminden bahsederek konuşmasını sonlandıran Öğr. Gör. Dr. Burcu Çalıkuşu Aykanat, konferansın sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

En az 10 karakter gerekli