DOLAR 32,4209 0.01%
EURO 34,5410 0.03%
ALTIN 2.485,63 0,11
BITCOIN 2056999 -2,91%
Yalova
21°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

İran halkının yeni yıldan beklentisi “özgürlük ve refah”

ABONE OL
Aralık 30, 2022 13:30
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TAHRAN (AA) – HAYDAR ŞAHİN – Yaptırımlar, ekonomik sıkıntılar ve işsizliğin yanı sıra yılın son aylarında genç bir kadının polis gözetiminde hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestoların yönetim karşıtı eylemlere dönüştüğü İran'da halkın 2023 yılından beklentisi "özgürlük, barış ve refah" oldu.

Yeni yıla dünyanın farklı coğrafyalarındaki diğer insanlar gibi yeni umutlarla giren İranlıların 2023'ten beklentilerinde yaşadıkları sorunların etkisi açıkça görülüyor.

Başkent Tahran'da 13 Eylül'de "başörtüsü kurallarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Genç kadının ölümü üzerine başlayan gösteriler kısa sürede ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüştü.

Dördüncü ayına giren kitlesel protestolarda yüzlerce gösterici ve güvenlik görevlisi hayatını kaybederken, yapılan yargılamalarda ondan fazla kişiye idam cezası verildi.

Gösteriler sonrası toplumsal kutuplaşmanın arttığı İran'ın başkenti Tahran'da, AA muhabirine konuşan İranlılar, yeni yıldan "kanın akmadığı, özgürlüğün hakim olduğu, ekonomik sıkıntıların yaşanmadığı bir İran beklediklerini" söyledi.

– "2023, halkın geçim sıkıntısı çekmediği bir yıl olsun"

Tahran'da bir kafe işleten Sare Sadıki, 2023'ten beklentisini, "Umut ediyorum ki yeni yılda dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir nedenle kan dökülmez savaş olmaz, sadece barış ve huzur olur. Herkes dost olur, hiçbir çocuk sorun ve stres yaşamaz, ızdırap çekmez." ifadeleriyle anlattı.

Ülkenin ekonomik durumunun kötü olduğunu söyleyen Sadıki, 2023'ün halkın geçim sıkıntısı çekmediği bir yıl olması dileğinde bulundu.

Dünyadaki barışçıl insanların yeni yılını tebrik etiğini vurgulayan Tahranlı Mecid Muhtari de yeni yıldan en büyük beklentisinin yine barış ve huzur olduğunun altını çizdi.

Meyve suyu ve dondurma satılan bir işletmenin sahibi Emir Zerin de "Dünya halkları olarak savaş olmadan, kan dökülmeden ve kibirsiz bir şekilde hep beraber yaşayalım." diye konuştu.

– "Kan dökülmeyen, özgür bir İran istiyorum"

Ülkedeki protestolara destek içerikli açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek insanların yargılanmaları nedeniyle ismini vermek istemediğini söyleyen bir İranlı ise ülkesi için huzur ve refah dilediğini belirterek, "Kan dökülmeyen, özgür bir İran istiyorum." ifadelerini kullandı.

İsmini vermek istemeyen bir diğer İranlı da "2023 yılında mutluluk, özgürlük ve barış olsun. Sorunlarımız çözülsün ve halk rahat yaşasın." dedi.

Dünyanın her yerinde barış ve huzur olmasını, ekonomik sıkıntı yaşanmamasını isteyen işçi Atena Kurbani ise "Hiçbir aile çocuğunun yolunu gözlemesin." şeklinde konuştu.

Restoran kuryesi İsmail Naibi de 2023 yılında İran'da ekonomik durumun iyi olmasını dilediğini belirterek, "Sorumlular biraz halkı düşünsünler, halk gerçekten sıkıntı çekiyor. İşçinin beli kırılmış durumda. Gelirimiz düşük, yaşamak için masrafları karşılayamıyoruz. Özel bir şey istemiyoruz sadece halkı düşünsünler, işçi kesimini düşünsünler beklentimiz sadece bunlar." diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli