DOLAR 30,8561 -0.02%
EURO 33,3275 0%
ALTIN 1.999,83 0,01
BITCOIN 1599751 1,09%
Yalova

AÇIK

06:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karesi’nin çocukları oynayarak öğreniyor

Karesi’nin çocukları oynayarak öğreniyor

ABONE OL
Ekim 31, 2023 14:35
Karesi’nin çocukları oynayarak öğreniyor
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karesi Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hazırladığı Mobil Çocuk Kütüphanesi okulların açılmasıyla yeniden yollara düştü. Kırsal Mahallelerde hizmet verecek olan Mobil Kütüphanede çocuklar hem okuma imkânı bulacak, hem de birbirinden renkli oyunlar ile öğrenip, eğlenecek.

Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi, uzmanlar eşliğinde mahalleleri tek tek gezerek Karesili çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yanında, çeşitli etkinlikler düzenleyerek onları eğlendirmeye devam ediyor. Karesi Belediyesi, Necatibey Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği ile Okul Öncesi Eğitimi Bölümü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi, ilkokul bulunan tüm kırsal mahallelerde en az birer hafta arayla hizmet verecek. İlk olarak Beyköy Mahallesi’nde çocuklarla buluşan kütüphaneye ilgi büyük oldu. Kütüphanede öğretim üyeleri, öğretmenler, uzmanlar ve Karesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin görevli personelleri de görev yapacak. Çocuklara hem eğitim, hem de rehberlik hizmeti de sunuyor. Kütüphane bu hafta ise Kabakdere Mahallesi’nde hizmet verecek.

Fiziksel ve sanal kütüphane birarada

Mobil Kütüphane otobüsünün tefrişatı Karesi Belediyesi tarafından gerçekleştirilirken, kütüphanede 650 fiziki kitap bulunuyor. Kütüphanede ayrıca İnternet ve Video Kütüphane de hizmet veriyor. Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesinin içinde internet erişimi bulunan 2 adet bilgisayar bulunuyor. Bu bilgisayarlara eğitsel içerikli film, dizi, belgesel, e-kitap vb. yüklenecek, çocuklar ve ebeveynleri ücretsiz olarak bu içeriklerden ve internetten faydalanabilecek. Bilgisayarlara ve telefonlara bağlanabilen projeksiyon cihazı ve ayaklı projeksiyon perdesi ile kütüphanenin içinde ve dışında toplu video izleme uygulamaları yapılabilecek. Ayrıca otobüste ses sistemi bulunuyor.

Kütüphanede Okula Uyum Çalışmaları, Birlikte Ödev Yapma Çalışması, Etkileşimli Kitap Okuma, Masal Atölyesi, Okuma ve Yazarlık eğitimleri de çocuklara verilecek. Kütüphaneden faydalanan çocuklar ve aileleri Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’a teşekkür ettiler.

En az 10 karakter gerekli