DOLAR 32,2960 0.06%
EURO 34,7858 -0.09%
ALTIN 2.438,53 0,27
BITCOIN 2026847 1,77%
Yalova
14°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kula’da yenidoğanlara kan almadan sarılık testi yapılabilecek

Kula’da yenidoğanlara kan almadan sarılık testi yapılabilecek

ABONE OL
Kasım 29, 2023 16:47
Kula’da yenidoğanlara kan almadan sarılık testi yapılabilecek
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kula’dan dünyanın dört bir yanında ihracat yapan sektörün öncü firmalarından Cemar Mermer ve Traverten, Kula Devlet Hastanesine, yenidoğan bebeklerde deri üzerinden optik ölçüm ile sarılık testi yapabilen ’Transkütan Bilirubinmetre’ cihazı hediye etti.

Manisa’nın Kula ilçesinde faaliyet gösteren Cemar Mermer ve Traverten, il genelinde sosyal desteklerine devam ediyor. Bu çerçevede şirket, Kula Devlet Hastanesinin ihtiyacı olan, yenidoğan bebeklerden kan almadan sarılık testi yapma imkanı sağlayan Transkütan Bilirubinmetre cihazı satın alarak hastaneye hibe etti. Cemar Mermer ve Traverten Genel Müdürü Yusuf Yalçın, satın aldıkları sağlık cihazını, Kula Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Cansu Sarıgül’e teslim etti. Üretim yaptıkları Kula ilçesinde spor ve eğitim gibi alanların yanı sıra sağlık alanında da destek vermeye devam ettiklerini dile getiren Cemar Mermer ve Traverten Genel Müdürü Yusuf Yalçın, bebeklerde sarılık hastalığının teşhisinde kullanılan ve her seferinde bebeklerden kan alınmasına ihtiyaç duyulmayan Transkütan Bilirubinmetre cihazını Kula Devlet Hastanesine kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Cihazın kullanım alanları hakkında bilgi veren Kula Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Cansu Sarıgül ise “Halk arasında sarılık olarak bilinen rahatsızlığın teşhisinde bilurubin oranının ölçülmesi için geleneksel yöntemde bebekten her seferinde kan alınması ve takiplerde kan alınarak tekrar değerlendirilme gereği vardı. Ancak bilirubinmetre cihazı normal standartlarda ışık yolu ile kandaki bilurubin oranını ölçmeyi ve analiz etmeyi sağlayan bir cihaz. Bu sayede her seferinde bebeklerimizin vücudunu delmeden ve canı yanmadan kısa sürede bilirubin düzeyleri tespit edilebiliyor. Bilirubin ölçümü ve erken teşhis edilmesi bebek sağlığı için son derece önemlidir. Artık her ölçüm için yenidoğan bebeklerimizden kan alınmasına gerek olmadan bilirubin değerini artık tespit edebileceğiz. Bu cihazı ilçe hastanemize kazandıran Cemar Mermer ve Traverten’ teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli