DOLAR 31,1486 0.14%
EURO 33,8358 0.06%
ALTIN 2.035,69 0,19
BITCOIN 1775644 6,99%
Yalova
11°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

UNESCO kenti Safranbolu ‘Sakin Şehir’ unvanı için çalışmalara başladı

UNESCO kenti Safranbolu ‘Sakin Şehir’ unvanı için çalışmalara başladı

ABONE OL
Eylül 29, 2023 11:35
UNESCO kenti Safranbolu ‘Sakin Şehir’ unvanı için çalışmalara başladı
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Cittaslow (Sakin Şehir) unvanını almak için çalışmalar başladı.

Safranbolu Belediyesi dünya turizminin nitelikli bireylerini tarihi ilçeye çekerek kalkındırmaya ve tanınırlıklarını artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede Cittaslow (sakin şehir) Ulusal Koordinatörleri Bülent Köstem ve Candaş Balta değerlendirme yapmak için Safranbolu’ya geldi. Köstem ve Balta, kendilerini karşılayan Belediye Başkanı Elif Köse ile Eski Çarşı’daki belediyeye ait binada toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Başkan Köse, belediyenin yaptığı çalışmalarla kentin ‘sakin şehir’ olma yolundaki çoğu şartı karşıladıklarını belirtti.

Safranbolu adına en büyük hedeflerinden birinin nitelikli turistleri ağırlamak ve Avrupalı turistleri Safranbolu ile buluşturmak olduğunu ifade eden Köse, Safranbolu’da incelemeler yapacak olan Köstem ve Balta’ya teşekkür etti.

Toplantının ardından Safranbolu Belediyesi Stratejik İletişim Koordinatörü Mehmet Kütükçüoğlu ve Stratejik Planlama Koordinatörü İsmail Kavuşturucu, Köstem ile Balta’ya Safranbolu’nun en önemli noktalarını gezdirdi.

Safranbolu Belediyesi’nin yaptığı çalışmalara ve tarihi ilçeye hayran kaldıklarını aktaran Köstem ve Balta, verileri Cittaslow yönetimine ileteceklerini ve dünya turizminin mutlaka Safranbolu’da yer alması gerektiğini kaydettiler.

Aranan şartlar karşılandığı takdirde Cittaslow üyesi olacak Safranbolu’nun Avrupa turizminin göz bebeklerinden biri olması hedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli