DOLAR 32,4209 0.01%
EURO 34,5410 0.03%
ALTIN 2.485,63 0,11
BITCOIN 2056999 -2,91%
Yalova
21°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi, Iraklı mevkidaşı Hüseyin ile iş birliğini görüştü

ABONE OL
Aralık 6, 2022 20:05
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, ülkesini ziyaret eden Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile ikili ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Ürdün resmi ajansı PETRA'da yer alan habere göre, başkent Amman'da bir araya gelen Safedi ve Hüseyin, iki ülke arasındaki ilişkiler ve iş birliğini genişletme yollarına dair kapsamlı bir görüşme yaptı.

Filistin davası başta olmak üzere Arap dünyası ve bölgedeki gelişmeleri de konuşan Safedi ve Hüseyin, bölgesel krizlerin çözümüne ilişkin çabalarda ikili koordinasyonu sürdürmeyi teyit etti.

Görüşmede iki ülkenin ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarındaki iş birliğini genişletme programlarını sürdürdüğünü dile getiren Safedi, ayrıca terörle mücadele, güven ve istikrarı sağlama ve bölgesel zorluklara karşı koordinasyonu güçlendirme alanlarında ortaklaşa çalışmaya devam ettiklerini aktardı.

Ürdün olarak Irak'ın güven ve istikrarına desteklerini vurgulayan Safedi, Irak'ın kendi çıkarlarını koruma çabalarını da tümüyle desteklediklerini ifade etti.

Görüşmede ayrıca Ürdün ve Irak'ın yanı sıra Mısır'ın da yer aldığı üçlü iş birliği mekanizmasını geliştirme konusunda mutabık kalındı.

PETRA'nın haberine göre, "üçlü iş birliği mekanizması" kapsamında yarın başkent Amman'da Ürdün, Irak ve Mısır dışişleri bakanlarının bir araya gelecek.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile 21 Ekim'de yaptığı görüşmede, Ürdün, Mısır ve Irak ile yürütülen üçlü ilişkilerin devam etmesini önemli bulduğunu ve bunun bölgede dayanışmanın örneği olduğunu ifade etmişti.

En az 10 karakter gerekli