DOLAR 32,1861 0.1%
EURO 35,1599 0.12%
ALTIN 2.430,26 0,02
BITCOIN 2225122 0,85%
Yalova
25°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

Arap ülkelerinden yaşamını yitiren BAE Devlet Başkanı Al Nahyan için taziye mesajları

ABONE OL
Mayıs 13, 2022 19:12
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – Arap ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

– Katar

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kardeşim Al Nahyan'ın ölüm haberini büyük bir üzüntüyle aldık. Kardeş BAE halkına ve ailesine en içten taziyelerimi iletiyorum." ifadesini kullandı.

– Bahreyn

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Al Nahyan'ın ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

– Umman

Umman Sultanı Heysem bin Tarık Al Said de yayımladığı taziye mesajında Al Nahyan'ın ailesine, BAE halkına ve hükümetine başsağlığı dileğinde bulundu.

– Fas

Fas Kralı 6. Muhammed, yayımladığı taziye mesajında, Kraliyet ailesi ve Fas halkı adına Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın vefatı nedeniyle BAE'ye başsağlığı diledi.

– Ürdün

Ürdün Kralı 2. Abdullah, yaptığı yazılı açıklamada, "BAE'ye değerli kardeşim Al Nahyan'ın vefatı dolayısıyla başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.

– Mısır

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Al Nahyan'ın vefatı nedeniyle ailesine, BAE halkına, Arap ve İslam dünyasına başsağlığı diledi.

– Filistin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid'in ölümü dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre Abbas, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid'e, Al Nahyan'ın çocuklarına, BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakan Muhammed bin Raşid'e en içten taziyelerini ilettiğini kaydetti.

– Cezayir

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun da taziye mesajı yayımlayarak, "Bu elim hadise üzerine kendim ve Cezayir halkı adına BAE devleti ve halkına taziyelerimi sunuyor, Allah'tan merhuma rahmet, kalanlara sabır diliyorum." ifadelerini kullandı.

– Lübnan

Lübnan Cumhurbaşkanlığının resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan'a taziye mesajı yolladı.

Avn, Lübnan'ın, Arap ülkelerinin haklı davalarının savunucusu, Lübnan'ı ve Lübnanlıları seven BAE Devlet Başkanı'nın yokluğundan ötürü son derece üzgün olduğunu iletti.

– Irak

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, sosyal medya hesabı Twitter'da yayımladığı taziye mesajında, "Derin üzüntü ve acıyla Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın vefat haberini aldık. BAE devleti ve halkına en içten şekilde taziyelerimizi sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

– Yemen

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi yaptığı yazılı açıklamada, "Arap ülkeleri ve İslam dünyası, hayatını ümmete hizmete adayan, evrensel barışın tesisine katkı sağlayan, insani yardımlarla tüm dünyadaki mağdurların çağrısına kulak veren büyük bir lideri kaybetti." ifadelerine yer verdi.

– Halife bin Zayid Al Nahyan'ın vefatı

BAE resmi ajansı WAM, bugün Başkanlık İşleri Bakanlığına dayandırarak verdiği haberinde BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan'ın vefat ettiğini duyurmuştu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "BAE halkı, Arap ve İslam ülkeleri ile tüm dünyaya Al Nahyan'ın cuma günü 74 yaşında vefat ettiği haberinin duyurulduğu" ifade edilmişti.

Ülkede bugünden itibaren 40 günlük resmi yas ilan edildiği ve bayrakların yarıya indirileceği kaydedilirken, bakanlıklarda, devlet dairelerinde ve özel sektörde de 3 gün çalışmalara ara verileceği belirtilmişti.

BAE'nin ilk Devlet Başkanı Zayid bin Sultan Al Nahyan'ın en büyük oğlu olan Halife bin Zayid, babasının vefatından sonra göreve gelmişti.

En az 10 karakter gerekli