DOLAR 32,2960 0.06%
EURO 34,7858 -0.09%
ALTIN 2.438,53 0,27
BITCOIN 2026847 1,77%
Yalova
14°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bakan Özhaseki Yalova’da Bir Dizi Temasta Bulundu

Bakan Özhaseki Yalova’da Bir Dizi Temasta Bulundu

ABONE OL
Mart 18, 2024 11:52
Bakan Özhaseki Yalova’da Bir Dizi Temasta Bulundu
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi programa katılmak amacıyla Yalova’ya geldi. İlk olarak Yalova Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Özhaseki, Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ile görüşüp ardından Yalova Belediyesi’nde Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ile bir araya geldi.

Valiliğe yapılan ziyarette, Bakan Özhaseki; Vali Dr. Hülya Kaya, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ile Meliha Akyol, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ve il protokolü tarafından karşılandı.

Özhaseki, “Tüm Mücadelemiz Şehirlerimizi Dayanıklı Hale Getirmek”

Yalova Belediyesi’ne yaptığı ziyarette anı defterine duygu ve düşüncelerini yazan Bakan Özhaseki, daha sonra Başkan Mustafa Tutuk ile bir görüşmede bulundu. Yapılan görüşmenin ardından gazetecilere beyanatta bulunan Özhaseki; “İstanbul ve Marmara havzası olmak üzere bütün şehirlerimizi depreme karşı dirençli hale getirmek için büyük mücadele içerisindeyiz. Türkiye bir deprem ülkesi, şu anda 500’e yakın hareketli fay hattı var. Bize düşen; bir an evvel kentlerimizi depreme dayanıklı hale getirebilmek. Eğer bir belediye başkanı vazife süresi içerisinde ve bittiğinde; elini vicdanına koyduğunda, ‘şehrimizi depreme ne kadar hazırladım, kentsel dönüşümde ne kadar başarılı oldum’ diye mutlaka düşünmesi gerekiyor. Mustafa Tutuk’un da bu çalışmalara yürekten katıldığını görüyorum” dedi.

“En İyi Şekilde Mustafa Başkanımız Hazırlayacaktır”

Mustafa Tutuk’un kentsel dönüşüm ve altyapı çalışmalarına yönelik Yalova’da önemli projeler yaptığını dile getiren Özhaseki, “Bakanlık olarak, Yalova’mızda 20 milyar TL’yi geçen bir yatırımımız var ve devam ediyor. Bir taraftan da TOKİ olarak 2692 konutu burada tamamlamışız. Şu anda da devam eden Bağlarbaşı’nda 740 adet konutun inşaatına başladık. 304 adet konutu da bundan bir hafta kadar önce hak sahiplerine verdiler. Bu başlangıç olsun, arkası da gelsin istiyoruz. En iyi şekilde Mustafa başkanımız hazırlayacaktır; heyelan bölgesini, zeminde sıvılaşma olan bölgeleri, depreme dayanıksız olan konutların bulunduğu yerleri hesap edip bize geldiğinde, biz de bütün imkânlarımızla ve gücümüzle burada olacağız. Onları yenilemek için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Mustafa Tutuk Başkanımız Elinden Geleni Yapıyor”

Yalova’da yapılan yatırımlara da değinen Özhaseki, “Bakanlık olarak burada bir ciddi faaliyetimizde; yurtdışından temin ettiğimiz çok uzun vadeli, neredeyse sıfır faizli ana isale hattının yapılma meselesi. Sadece ana isale hattı yapılmıyor; 8 tane depo yenileniyor ya da yeniden yapılıyor. Ana isale hattındaki kaçaklar elbette sıkıntı veriyordu. Bununda kredisini temin ettik, şimdi yüzde 75 seviyelerinde bittiğini biliyoruz. Ayrıca Yalova Millet Bahçesi’ni de bitirdik 110 dönümden fazla. Bunlarda açılışa hazır hale geldi, önümüzdeki günlerde yapılacak. Üniversitemiz içerisinde de hükümetimizin yapmış olduğu bir taraftan 100 milyon TL’yi geçen morfoloji binası, kongre merkezi binası bittiği gibi şu anda da devam eden Haziran ayı gibi açılışını yapacağımız Sanat Tasarım Fakültemizin inşaatı da sürüyor. Aynı zamanda proje safhasında olan ihaleye çıkılması için gün beklenen kütüphanemiz ve yemekhanemizde var. Hükümet olarak Yalova’mıza elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İhtiyaç neyse bunları gidermeye çalışıyoruz. Kısa bir zaman olmasına rağmen; Mustafa Tutuk başkanımız elinden geleni yapıyor. Bu kısa süre içerisinde ana isale hattına başlaması bile başlı başına bir mucizedir. Birçok belediye başkanı bu dönemlerde altyapı yatırımına pek girmezler. Çünkü altyapı yatırımları biraz insanları rahatsız eder. Rahatsızlıktan dolayı da oylarımız düşer endişesi ile kolay kolay belediye başkanları bu tür işlere girmezler. Ama Mustafa Başkan büyük bir cesaretle girdi, büyük bir iş yapıyor” dedi.

Özhaseki, Çalışmaları Yerinde İnceledi

Bakan Özhaseki’nin sonraki durağı Bağlarbaşı Mahallesi oldu. Burada yapımına başlanan kentsel dönüşüm alanını beraberindeki heyetle gezen Özhaseki, çalışmaları yerinde inceledi.

Bakan Özhaseki, AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret ettikten sonra Çiftlikköy Sahil Mahallesi’nde vatandaşlarla buluştu. Sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve gençlerin yer aldığı iftar programına katılan Özhaseki daha sonra Yalova’dan ayrıldı.

En az 10 karakter gerekli