DOLAR 31,1486 0.14%
EURO 33,8358 0.06%
ALTIN 2.035,69 0,19
BITCOIN 1775644 6,99%
Yalova
11°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

ABONE OL
Kasım 18, 2022 22:20
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM (AA) – TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor.

Bütçe üzerinde CHP Grubu adına söz alan İzmir Milletvekili Murat Bakan, emniyet teşkilatında intiharlar yaşandığını söyleyerek, "Gün geçmiyor ki bir polis intiharı duymayalım." dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun, 2014'te polis intiharlarıyla ilgili rapor yayımladığını dile getiren Bakan, "Bu konuda 2014'ten bugüne hiçbir şey yapmadınız. Yaptıklarınız soruna çözüm üretmiyor. Kamu Denetçiliği Kurumunun raporunu okuyup da bugün yaşananları gören biri size şunu söyleyecektir, 'Bunlar intihar değil, cinayet.' Cinayetin de faili sizsiniz çünkü bu sorunu bile isteye çözmüyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine araya giren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Bakan'a, "FETÖ'cülerden çok bilgi alıyorsun." demesi üzerine tartışma çıktı.

CHP'li Bakan, "Sen iyi bilirsin FETÖ'cüleri. Ben asker çocuğuyum." karşılığını verdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, milletvekillerini üsluplarına dikkat etmeleri ve temiz bir dil kullanmaları konusunda uyardı.

Soylu, "Polisin, askerin hakkını savunmam zoruna gitti değil mi? Polis intiharıyla ilgili cevap vereceksin." diyen Bakan'a, "Senin kimlerle olduğun belli. FETÖ taktiği bunlar. Tam bir FETÖ ağzısın." diye bağırdı.

– "Parayı basanın sahip olduğu bir adamsın"

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, "İçişleri Bakanı'na göre, söylediklerinden olmayan, işledikleri suçlara ortak olmayan herkes 'bölücü', 'FETÖ'cü', suç düzenini itiraf eden herkes ise 'terörist.' Suça ve suçluya kol kanat germenin manevi yükten, kirli işlerin haysiyetsizlikten sayılmadığı bir düzende, masum birçok kişi bu yüzden hapiste." diye konuştu.

Şık, "İçişleri Bakanı'nın işi ülkede bombalı katliam gerçekleşirken Suriye'de toplu konut açılışı yapmak mı? Sedat Peker'den para alan AKP'li siyasetçi için adli makamlara bilgi verdiniz mi? Yakalanan uyuşturucu miktarındaki artışın nedenlerinden biri Türkiye'nin uyuşturucu geçiş güzergahı olmasının yanında artık üretim merkezine dönüşmesiyle ilgili mi?" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, Şık'a, "Parayı basanın sahip olduğu bir adamsın. O kadar haysiyetsizsin. Paraya satılıksın. Senin kaç paralık değerin olduğunu herkes biliyor. Sen onun elemanısın. Beş paralık değerin var. 'Yanlış yaptığım' dediğin günler gelir. 'Ben PKK'dan milletvekili oldum, yanlış yaptım.' dediğin günler gelir." karşılığını verdi.

Tartışma sırasında bazı AK Parti milletvekillerinin, Şık'ın üzerine yürümesi üzerine gerginlik yaşandı. Gerginliği araya giren milletvekilleri yatıştırdı.

Milletvekillerinden yerlerine oturmalarını isteyen Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, karşılıklı laf atmaların sürmesi üzerine birleşime ara verdi. Gerginlik, verilen arada da bir süre devam etti.

- "Terörist açıkça Yunanistan'a kaçırılacağını söylüyor"

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İçişleri Bakanı Soylu'nun, İstiklal Caddesi failine ilişkin, "Yakalamasaydık bombacı Yunanistan'a kaçırılacaktı." sözünü hatırlatarak, "Yunanistan Yurttaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos'un, 'Yunanistan sınırlarını çok iyi koruyor, kimse ülkeye yasa dışı giriş yapamaz, dolayısıyla Yunanistan, sınırları içinde asla teröristleri kabul etmez.' tepkisiyle karşılaşıyorsunuz." dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, teröristin ifadesi okunduğunda ne söylediğinin çok net anlaşıldığını belirterek, "Terörist açıkça Yunanistan'a kaçırılacağını söylüyor. Esas itibarıyla geliş istikametinden, ilk andan itibaren verdiğimiz bilgilerin hiçbirinde herhangi bir çelişki, farklılık, süreç değişimi söz konusu değil. İçişleri Bakanı'nın söylediği bilgiyi itibarsız hale getirip hem FETÖ'cülerin hem de Lavrion Kampı'nda PKK'cıları koruyan, bunları eğiten ve bunlara hiçbir ses çıkarmayan Yunan bakanın sözünü alıp, Gazi Meclis'te onların temsilcisiymiş gibi söylemek herhalde ancak hanımefendiye yakışır." ifadelerini kullandı.

Soylu, yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, "Bizim belediyelerimizde bir tek PKK'lı yok." sözüne de yanıt verdi.

Özkoç'un, "Bizim belediyelerimizde bir tek PKK'lı yok." şeklinde iddialı bir ifade kullandığını belirten Soylu, "Geçen yıl Meclis'te bir değerlendirme ortaya koydum. Bu değerlendirmeden sonra 'Devletin işleyişi içinde elbette PKK'nın yönettiği belediyelere terör örgütleri nasıl sızmış ve orayı yönetmişlerse acaba diğer belediyelerde de böyle bir durum söz konusu mu?' diye yaptığımız değerlendirmede bir sonuca ulaştık." şeklinde konuştu.

Üzerinde "Terör Soruşturmaları (belediyeler)" yazılı kırmızı renkteki dosyayı gösteren Soylu, şöyle devam etti:

"Sonuç burada, kimseyi suçlamanın anlamı yok. Önümüzdeki hafta basın toplantısıyla açıkladığımda sizin söylediğinizin tamamının yalan olduğunu, belediyelerin terör örgütlerine nasıl peşkeş çekildiğini göreceksiniz. Bütün devlet bilgileri ve belgeleriyle Mersin ve İstanbul büyükşehir belediyeleri ile Adana Seyhan, İstanbul Ataşehir belediyeleri dahil bütün belediyelerle ilgili terör örgütlerine neler yapıldığı ortaya çıkacak. Öyle yok hem HDP/PKK ile anlaşma yapacaksın hem de terör örgütünün üyelerini oraya koyacaksın hem de 'Bunun suçlusu İçişleri Bakanı'dır.' diyeceksin. Sana o keyfi bu akşam yaşatmayacağım, önümüzdeki hafta açıklayacağım."

– "Bir bomba sizi cesaretlendirmiş"

Daha sonra söz alan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan'ın, "İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan maruf zat sabahtan beri hakaret ediyor. Sana 'Sen teröristsin, namussuzsun, alçaksın.' demiyorum ama bize söylediğin bütün lafları iade ediyorum. Daha sonra bunu uygun biçimde, uygun mevkilerde hesaplaşırız, konuşuruz." demesi üzerine tekrar gerginlik yaşandı.

Bu sırada ayağa kalkan AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, "Tehdit mi ediyorsun?" diye bağırarak HDP'li Turan'ın üzerine yürüdü.

Komisyon Başkanı Yılmaz, gerginliğin sürmesi üzerine birleşime ara verdi. Gerginlik verilen arada da bir süre devam etti. Araya giren milletvekilleri gerginliği yatıştırdı.

İçişleri Bakanı Soylu, bu sırada HDP sıralarını işaret ederek, "Bir bomba sizi cesaretlendirmiş." dedi.

En az 10 karakter gerekli