DOLAR 30,8561 -0.02%
EURO 33,3275 0%
ALTIN 1.999,83 0,01
BITCOIN 1599751 1,09%
Yalova

AÇIK

06:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Müteahhitler: “Son yılların en zor dönemi, iflaslar yaşanabilir”

Müteahhitler: “Son yılların en zor dönemi, iflaslar yaşanabilir”

ABONE OL
Haziran 3, 2023 17:35
Müteahhitler: “Son yılların en zor dönemi, iflaslar yaşanabilir”
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney, “Son yılların en zor dönemini geçiriyoruz. Geldiğimiz durumda satışlardaki gerileme sonrası herkes öz sermayesinden harcamaya başladı. Bunun neticesinde yer yer muhtemelen iflaslar yaşanacak” dedi.

SİMDER’in Cumartesi Sohbetleri’nde konuşan Yunus Güney, “Yeni hükümet kurulmasıyla piyasaları tedirgin eden rahatsızlık kısmi olarak sona erer diye düşünüyorum. Bunun dışında sektör olarak belki de son yılların en zor dönemini geçiriyoruz. Geçen yıla göre bu yıl Türkiye genelinde satışlar yüzde 36 seviyesinde azaldı. Samsun için de keza böyle. Ocak ayından itibaren satışların düşüşü başlamış. Şubat ayında yüzde 20, Mart ayında yüzde 30, Nisan ayında Samsun’da yüzde 37 satışlarda gerileme var. Bu gerileme ilk el satışlarda yaşanıyor. Dolayısıyla sektörde üretici durumda olan bizler ciddi anlamda zorlanmaya başladık. Geldiğimiz noktada piyasada ciddi konut sıkışıklığı başlayacak. Dolayısıyla yeni kurulan hükümetten beklentimiz de yapı sektörünü ilk iş olarak öncelemesidir” diye konuştu.

Güney, “Geldiğimiz durumda satışlardaki gerileme sonrası herkes öz sermayesinden harcamaya başladı. Bunun neticesinde yer yer muhtemelen iflaslar yaşanacak. Bunu üretimin azalması takip edecek. Üretimin azalması demek kiraların artması demektir. Dikkat ediyorsanız 1+1’lerin kiraları Samsun’da 5-6 bin liralara çıktı. Konut üretip satamayacağımız bir durumda bu kiralar daha da artacaktır. Zaman zaman gündeme getirilen, kira artışlarına bir sınır koymanın da buna kalıcı bir çözüm olmayacağını düşünüyorum. Bunun çözümü konut üreticilerine gerekli imkanı sağlamaktan geçer” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli