DOLAR 17,2828 -0.05%
EURO 18,0517 0.03%
ALTIN 1.004,470,05
BITCOIN 380557-1,26%
Yalova
23°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türkiye’ye Örnek Olacak Uygulama Yalova’da Hayata Geçti

Türkiye’ye Örnek Olacak Uygulama Yalova’da Hayata Geçti

ABONE OL
Haziran 17, 2022 16:00
Türkiye’ye Örnek Olacak Uygulama Yalova’da Hayata Geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİRCAM Vakfı, GCA ve Park Cam birlikteliği ile Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek olan “EKOMAT” Projesi’nin, tanıtımı ve açılışı pilot şehir seçilen Yalova’da yapıldı.

Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Bircam Vakfı Başkanı Ömer Kızıl, GCA Genel Müdürü Dr.Abdullah Gayret, Park Cam Genel Müdürü Semih Özbey ve Yalova Protokolü katıldı.Yalova Belediyesi’nin öncülüğü ve koordinesinde BİRCAM Vakfı, GCA ve Park Cam birlikteliği ile Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek olan “EKOMAT” Projesi’nin lansmanı yapıldı. Programda konuşan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, bu kapsamda pilot şehir olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Başkan Vekili Tutuk ‘Temiz Yarınlara Herkesin İhtiyacı Var’

 Başkan Vekili Tutuk, uygulama ile çevre sorunlarına yenilikçi çözüm üretme gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Tutuk, “Bugün Yalova’mızdan Türkiye’ye örnek olacak bir uygulamayı hayata geçiriyoruz. Bir cam şişesi doğada 4000-4500 yıl, plastikler 500 yıl ve pet şişeleri ise 400 yıl gibi uzun bir süreçte doğadan kaybolmaları gerçekleşiyor. Yani süreçlere bakıldığında tüm bunların doğaya karışması nesiller sürüyor. Bir insan ömrünü ortalama olarak 70 yıl aldığımızda bir insan ömrünü geçen bir süreçten bahsediyorum. Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak adına hepimiz bilinçli olmaya davet ediyorum. Doğada uzun süren bu kayboluşu sadece saniyeler içerisinde hem çözüm buluyoruz hem de ilave olarak çevreyi kirletmemekle birlikte gelir de elde etmeyi sağlıyoruz. Çevre sorunlarına yenilikçi bir çözüm sağlayan ve Türkiye’de ilk olan EKOMAT uygulamamızın şehrimize hayırlı olmasını diğer şehirlerimize ve dünyaya örnek olmasını temenni ediyorum. Temiz bir çevreye, temiz bir dünya düzenine ve temiz bir yarınlara herkesin ihtiyacı var” diye konuştu.

Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreninde EKOMAT Projesi’nin detayları anlatıldı ve protokol tarafından ilk şişelerin geri kazanımı yapıldı. Türkiye Çevre Ajansı tarafından desteklenen ve pilot şehrin Yalova olarak belirlendiği EKOMAT projesi, cam ambalaj üreticileri olan GCA ve Park Cam tarafından finanse edilmekte olup, atık yönetim operasyonunu BİRCAM Vakfı yürütmektedir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk