DOLAR 32,1861 0.1%
EURO 35,1599 0.12%
ALTIN 2.430,26 0,02
BITCOIN 2225122 0,85%
Yalova
25°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
“8’inci Alimler Buluşması” Diyarbakır’da düzenlenecek

“8’inci Alimler Buluşması” Diyarbakır’da düzenlenecek

ABONE OL
Eylül 25, 2023 13:14
“8’inci Alimler Buluşması” Diyarbakır’da düzenlenecek
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Alimler ve Medreseler Birliği (İttihadul Ulema) tarafından düzenlenecek olan “8’inci Alimler Buluşması” Diyarbakır’da başlayıp iki gün sürecek.

İttihadul Ulema’nın 2015 yılından bu yana birçok ülkeden alimleri ağırladığı “Alimler Buluşması” programı, bu yıl 30 Eylül – 1 Ekim’de yapılacak. “İslami Uyanışa Rehberlik Etme” temasıyla düzenlenecek olan program, İttihadul Uleman’nın genel merkezinde yapılacak.

8’incisi düzenlenecek olan “Alimler Buluşması” programına Türkiye, İran, Irak, Suriye, Mısır, Filistin, Afganistan, Katar, Lübnan ve Ürdün gibi İslam ülkelerinden alimlerin katılım sağlayacağını basın mensuplarına açıklayan İttihadul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Beşir Şimşek, programın bu seneki temasının “İslami Uyanışa Rehberlik Etme” olduğunu ifade etti.

Şimşek, “Her yıl mutat olarak düzenlediğimiz uluslararası “Alimler Buluşması” programımız, 2015 yılından bu yana devam etmektedir. Program; bu sene 30 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihinde “İslami Uyanışa Rehberlik Etme” temasıyla Diyarbakır’da bulunan genel merkezimizde gerçekleştirilecektir. 8’incisini düzenleyeceğimiz bu buluşmalardaki temel amacımız, Kürt coğrafyası başta olmak üzere İslam coğrafyasındaki ulemaya ortak noktalarda bir araya getirmek; İslam aleminde bulunan mevcut problemlere çözüm üretmek ve kalkınmasında öncü rol oynamaktır” dedi.

Programın İslam aleminin var olan sorun ve sıkıntılarına çözüm olmasını dileyen Şimşek, “Geçen yıl yapmış olduğumuz programda bazı alimlerin dikkat çektiği meseleleri, tertip komitesi tarafından yapılan istişareler neticesinde bu yıl işlenecek konular olarak belirlendi. Bu bağlamda özellikle aileyi korumak, kavmiyetçilik ve Kürt meselesi, gençlerle iletişim, fıtrata ve insanlık değerlerine yapılan müdahaleler, batı kültürü tesirinde kadının yaşadığı problemler ve benzeri konuların yanı sıra toplumsal meselelerde ulemanın rolü, İslami uyanışa rehberlik etmede ulemanın rolü, Selahaddin Eyyubi ve Kudüs gibi bazı önemli konularda alimler görüşlerini ve yapılması gerekenleri ele alacak, fikirlerini sunacak ve netice itibarıyla hazırlanacak sonuç bildirgesiyle bu çözümleri kamuoyuyla paylaşacaktır. Bu vesile ile yapacağımız programın hayırlara vesile olmasını diler, İslam aleminin var olan sorun ve sıkıntılarına çözüm olmasını yüce Allah’tan niyaz ederiz” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli