DOLAR 32,4209 0.01%
EURO 34,5410 0.03%
ALTIN 2.485,63 0,11
BITCOIN 2056999 -2,91%
Yalova
21°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Anadolu Isuzu, CDP değerlendirmesinde ticari araçlarda ilk sırada

ABONE OL
Aralık 27, 2022 11:05
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – Anadolu Isuzu, Karbon Saydamlık Projesi'nin (CDP) 2022 İklim Değişikliği Programı kapsamında hazırladığı sürdürülebilirlik raporu ile ticari araçlar sektöründe ilk sırada yer aldı.

Şirket açıklamasına göre, Türkiye'nin ticari araç markası Anadolu Isuzu, çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik alanındaki başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Anadolu Isuzu bu alanda en prestijli ve etkili küresel raporlama platformu olan CDP tarafından yapılan değerlendirmede Türkiye'nin ticari araçlar sektöründe ilk sırasına yerleşti.

Şirketin CDP tarafından belirlenen titiz standartlara uygun biçimde ilk kez 2022'de hazırlayarak kamuoyu ile paylaştığı CDP raporu, Anadolu Isuzu'nun iklim krizindeki mücadelede sergilediği performans detaylarını içeriyor.

Anadolu Isuzu raporla düşük karbon ekonomisi odaklı çalışmalarının yanı sıra sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik çevresel sürdürülebilirlik stratejileri ile bu alandaki taahhütleri doğrultusunda hayata geçirdiği uygulamaları aktarıyor.

Şirket, CDP tarafından yapılan değerlendirme sonucunda aldığı B puanı ile Türkiye'de ticari araç üretimi alanında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında ilk sırayı aldı. Ağırlıklı olarak kurumların çevresel yönetimdeki performansına odaklanan B puanı, işletmelerinin çevreye yönelik etkilerini ele alarak iyi bir çevre yönetimi sağlamayı başaran şirketlere veriliyor.

– "Sürdürülebilirlik, otomotiv endüstrisini dönüştüren en önemli gündem maddelerinden"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, "Sürdürülebilirlik bugün tüm dünyada otomotiv endüstrisini dönüştüren en önemli gündem maddelerinden biri. Kurumlar ve tüketiciler satın alma tercihlerinde markaların iklim krizi ile mücadele ve sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını ve bu konuya gösterdikleri titizliği giderek daha fazla dikkate alıyor. Sürdürülebilirliği teknoloji ile birleştirerek sektörümüzdeki bu büyük değişimin öncüleri arasında yer alıyoruz." dedi.

Tasarımdan üretime ve satış sonrası hizmetlere varana kadar sürdürülebilirliğin tüm faaliyetlerinde en temel öncelikler arasında olduğunu kaydeden Arıkan öyle devam etti:

" Bu alanda birbiri ardına attığımız güçlü adımlarla ürünlerimizin ve faaliyet süreçlerimizin çevreye olan etkilerini en aza indirme yolunda çok önemli bir mesafe kat ettik. Bu alandaki hedeflerimiz ve taahhütlerimiz doğrultusunda titizlikle geliştirip uygulamakta olduğumuz çevre politikalarımız ile çevresel performansımızı her geçen gün geliştiriyoruz.

Bu çalışmalarımızı ilk kez raporladığımız CDP kapsamında otomotiv şirketleri arasında kendi segmentimizde en yüksek puanı almış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda hedeflerimizi daha da yükselterek iklim değişikliği ile mücadele stratejimizi, risklerimizi ve performansımızı önümüzdeki senelerde de CDP'ye raporlamaya devam edeceğiz."

– Anadolu Isuzu'nun sürdürülebilirlik odaklı adımları

Sürdürülebilirlik alanında birçok projeyi hayata geçiren Anadolu Isuzu üretimde yeşil enerjiyi en üst oranda kullanma hedefi ile Çayırova'daki tesislerinin çatısına yüksek kapasiteli bir güneş enerjisi santrali kurdu. 5.500 MWp kurulu kapasiteye sahip olan santral, Anadolu Isuzu üretim tesislerinin ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 55'ini üretiyor.

Anadolu Isuzu projenin ikinci fazında bu oranı yüzde 70 seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Anadolu Isuzu sürdürülebilirliğe verdiği önemi üretimini yaptığı çevre dostu ve yenilikçi araçlarına de yansıtıyor. Anadolu Isuzu, yüzde 100 biogas uyumlu CNG motora sahip olan çevreci modeli Isuzu Kendo/Interliner 13 CNG modeli ile Avrupa'da "Yılın Sürdürülebilir Otobüsü 2022" ödülünün sahibi oldu. Ayrıca, Anadolu Isuzu piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni segmentteki ürünü Big·e'nin yüzde yüz elektrikli, yerli ve çevreci modeli öne çıkıyor.

Anadolu Isuzu, sera gazı emisyonlarını azaltmak için Bilim Temelli Hedefler İnisiyatifi (SBTi) taahhüdünde bulunuyor. Birleşmiş Milletler Global Compact üyesi olan şirket, İklimle Bağlantılı Finansal Beyan Görev Gücü'nün destekçileri arasında da yer alıyor.

En az 10 karakter gerekli