DOLAR 19,9787 0.24%
EURO 21,4095 -0.1%
ALTIN 1.249,01 0,42
BITCOIN 535097 1,12%
Yalova
19°

AÇIK

03:40

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avrupa Yetim Eli Derneği, Bosna Hersek'teki yetimlere “şefkat elini” uzatıyor

Avrupa Yetim Eli Derneği, Bosna Hersek'teki yetimlere “şefkat elini” uzatıyor

ABONE OL
Aralık 4, 2022 11:35
Avrupa Yetim Eli Derneği, Bosna Hersek'teki yetimlere “şefkat elini” uzatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SARAYBOSNA (AA) – AHMET NURDUHAN – Avrupa Yetim Eli Derneği, Bosna Hersek'teki yerel yardım kuruluşlarıyla işbirliği yaparak ihtiyaç sahibi yetimlere mağazadan istedikleri kışlık kıyafetleri seçerek almalarına imkan sağlıyor.

Almanya'nın Mainz şehrinde 2019'da kurulan ve dünyanın birçok ülkesinde yardım faaliyetleri yürüten, Bosna Hersekli yetimlere de "şefkat elini" uzatan dernek, ülkedeki yerel yardım kuruluşlarıyla işbirliği yapıyor.

Derneğin EMMAUS Uluslararası Dayanışma Forumu ile işbirliğinde, Bosna Hersek'in Cazin kentinde gerçekleştirdiği "Kışlık kıyafetini kendin seç" uygulamasından mutlu, aynı zamanda yaşlı gözlerle ayrılan annelerden 26 yaşındaki Marinela Dizdarevic, AA muhabirine, kocasını 3,5 yıl önce trafik kazasında kaybettiğini, kızı Elda'nın eşinin vefatından 6 gün sonra dünyaya geldiğini söyledi.

Dizdarevic, şunları dile getirdi:

"Çocuklarımıza kıyafet alabilmemiz için yapılan yardımlara kalpten teşekkür ediyorum. Çocuklarımız kıyafetlerini kendileri seçiyor, istedikleri rengi ve ürünü alabiliyor. Bu uygulama çok güzel. Böylelikle çocuklarımız kendilerine en uygun kıyafeti alabiliyor. Çok ama çok mutluyuz."

Kocasını 4 yıl önce kalın bağırsağındaki sağlık problemi nedeniyle kaybeden 44 yaşındaki Semsa Miljkovic de 3 çocuk sahibi olduğunu belirterek, "Büyük kızım 15, oğlum 12, küçük kızım ise 8 yaşında. Hepsinin kışlık kıyafetlerini karşılamamız için bağış geldi. Çocukların kendilerine kıyafet almaları için yardımda bulunan herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

9,12 ve 15 yaşlarındaki 3 kızıyla kıyafet seçen, eşi kalp krizi sonucu 2014'te vefat eden 46 yaşındaki Mina Mahmic de çocuklarına sunulan imkanlardan memnun olduğunu dile getirerek, kızlarının beğendikleri kıyafetleri almalarından mutluluk duyduğunu söyledi.

– "Dernek, dünyanın birçok yerinde faaliyet yürütüyor"

Avrupa Yetim Eli Derneğinin Bosna Hersek Temsilcisi Vedat Ataş, yürüttükleri faaliyetlerle ilgili, ülkedeki yerel kuruluşlardan EMMAUS Uluslararası Dayanışma Forumu ile aktiviteler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Derneğin Bosna Hersekli yetim çocuklar için yardım çalışmaları yaptığını kaydeden Ataş, "Dernek, dünyanın birçok yerinde faaliyet gösteriyor. Mağdur ve ihtiyaç sahibi insanlara din, ırk, renk ayrımı yapmaksızın yardımlar yapmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Ataş, "Önceliklerimiz arasında bugün burada da olduğu gibi yetimler ve yetim aileleri var. Bugün EMMAUS işbirliğinde 60 yetim çocuğun kışlık giyim ihtiyaçlarını karşılamak için Bosna Hersek'in Cazin kentinde bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

– "Çocuklarımız mağazada dilediğini alabilme fırsatını elde etti"

İşbirliği kapsamında kıyafet almak yerine çocukların kendi kıyafetlerini seçmelerini hedeflediklerini kaydeden Ataş, şöyle devam etti:

"Birçok dernek, kıyafetleri alıp çocuklara getiriyor. Alınan ürünleri çocuklara vererek onları mutlu ediyor. Biz bu misyonun yanı sıra çocuklara kendi kıyafetlerini seçme imkanı sunmayı hedefledik. Her bir çocuğumuzun kendisine ayrılan bütçesi var. Çocuklarımız mağazada dilediğini alabilme fırsatını elde etti."

Ataş, çocukların yüzlerinde oluşan tebessümün kendileri için "tarifi zor bir his" olduğunu dile getirerek, "Çocukların mutlu olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz. Bosna Hersek, Filistin, Mali, Somali, Uganda, Tanzanya, Bangladeş, Pakistan, Filipinler, Yemen ve Afganistan'daki çocukların mutluluğu bizim de mutluluğumuz. Bu topraklardaki insanların sesini duyurmaktan şeref duyuyoruz. Gün geçtikçe yaptığımız faaliyetlerimizin sayısı, bağışçılarımız sayesinde artmakta." değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada yoksulluk olduğu sürece hayır işlerini yürütmeye devam edeceklerini vurgulayan Ataş, "İnsanların dertlerine çare olabiliyorsak bu, bize yeter." dedi.

En az 10 karakter gerekli