DOLAR 27,1674 0.16%
EURO 28,9867 0.26%
ALTIN 1.683,16 0,53
BITCOIN 723989 0,26%
Yalova
26°

AÇIK

19:12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Biontech Aşısı Hangi Ülkenin? Kim Buldu? Firması Ne?

Biontech Aşısı Hangi Ülkenin? Kim Buldu? Firması Ne?

ABONE OL
Haziran 6, 2023 21:13
Biontech Aşısı Hangi Ülkenin? Kim Buldu? Firması Ne?
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Biontech aşısı aslında Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ait. Çünkü Biontech aşısı bu iki ülkenin ortaklaşa yürütmüş olduğu çalışmanın sonucu üretilmiştir. Dünyada ilk onaylanmış mRNA aşısı olan Biontech aşısı Almanya’nın Mainz şehrindeki Biontech laboratuvarlarında oluşturulmuştur.

Biontech aşısına dünya genelinde yoğun talep olduğu için şirket, Avrupa’da 3 tane ABD’de 1 tane olmak üzere 4 tesiste üretim yapmıştır. Aralık 2020’de bu aşıyı kullanıma izin veren ilk ülke Birleşik Krallık olmuştur. Aşının hastalığa karşı koruyuculuğunun yüksek olmasından dolayı ABD, Almanya, İtalya, Fransa, İsrail, Kanada, Japonya, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye de aralarında olmak üzere pek çok ülke tarafından kullanılmıştır.

Biontech Aşısını Kimler Buldu?

Biontech aşısı Almanya’da yaşayan ve Türk bilim insanı Prof.Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin bilimsel çalışmaları sonucunda bulunmuştur. Bu aşı Covid-19 salgını ile mücadele etmek için bulunmuştur. 2020 yılında Biontech şirketi dünya çapında önemli bir ilaç şirketi olan Pfizer ile SARS-Cov-2 aşısını geliştirmek amacıyla anlaşma imzalamıştır.

Biontech hangi firmaya ait?

Biontech aşısı, Biontech ve ABD merkezli Pfizer şirketlerinin ortak çalışması ile üretilmiştir. Biontech, bilim insanı Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu ve Almanya’da faaliyet gösteren bir ilaç geliştirme şirketidir. Biontech şirketi Almanya’nın Mainz şehrinde 2008 yılında kurulmuştur. Ayrıca şirket kanser tedavis, sıtma ve tüberküloz gibi ciddi hastalıkları yenmek ve bulaşıcı hastalıkların bulaşmasını önlemek için protein tedavileri gerçekleştirmektedir.

Biontech aşısı nerede üretiliyor?

Biontech ve Pfizer şirketleri aşıyı, Amerika’da ve Avrupa’da bulunan kendi şirketlerinde üretmektedir. Avrupa’daki üretim tesislerinden birisi Almanya’nın Mainz şehrinde bulunmaktadır. Biontech şirketi 2020 yılının Eylül ayında üretimini artırmak için Almanya’nın Marburg şehrinde de bir üretim tesisi kurmuştur.

Biontech Türkiye Distribütörü Kim?

Biontech’in Türkiye Distribütörlüğü’nü Sağlık Bakanlığı yapmıştır. Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada Biontech aşısının tedarik sürecinde tek muhataplarının üretici firma olduğunu belirtmiştir. Aşıların temin edilip ülkeye getirilmesinde Devlet Malzeme Ofisi Türkiye’yi temsil etmektedir.

Biontech Çin mi?

Biontech aşısı Çin aşısı değildir. Bu aşı halk arasında Alman aşısı olarak bilinir. Çin aşısı olarak bilinen aşı ise Sinovac Biotech firmasına ait olan aşıdır. Sinovac firmasının merkezi Çin’in Pekin şehrindedir. Çin asısı olan Sinovac, Covid-19 virüsünü kimyasal olarak inaktive eden bir aşıdır.

Biontech Pfizer mı?

Biontech-Pfizer mrna tabanlı bir Covid-19 aşısıdır. Bu aşı Covid-19 hastalığını önlemek için yapılır. Vücudun Covid-19’ a karşı doğal antikor üretimini tetikler ve hastalığa karşı korumak için bağışıklık hücrelerinin uyarılmasına yardımcı olur.

En az 10 karakter gerekli