DOLAR 18,6336 -0.02%
EURO 19,5359 -0.43%
ALTIN 1.069,54-0,99
BITCOIN 315238-0,85%
Yalova
12°

HAFİF YAĞMUR

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Borusan Sanat, yeni sezonda dünyaca ünlü solist ve şefleri konuk edecek

ABONE OL
Ekim 5, 2022 19:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), hazırladığı zengin konser programlarıyla bu sezonda da Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde (PSM) müzikseverlerle buluşuyor.

14 konserden oluşan programlarında BİFO, aralarında Patrick Hahn, Gürer Aykal, Carlo Tenan, Sascha Goetzel, Carolyn Kuan, Thomas Rösner, Karel Deseure, Ludovic Morlot, James Judd, Emilia Hoving, Lina Gonzalez-Granados gibi şeflerin yönetiminde, Jan Mracek, Joonas Ahonen, Daniel Behle, Gautier Capuçon, Tine Thing Helseth, Valeriy Sokolov, Alena Baeva, Güher ve Süher Pekinel, Manuel Blanco, Chloe Ji-Yeong Mun, Denis Kozhukhin ve Marlis Petersen'in bulunduğu birçok sanatçıyı ağırlayacak.

Açılış konserini 13 Ekim'de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde gerçekleştirecek BİFO, bu konserle birlikte yeni sezona merhaba diyecek. Topluluğun sürekli konuk şefi Patrick Hahn’ın yöneteceği konserde, sezonun ilk konuk solisti ise Martin Grubinger olacak.

BİFO'nun dünyaca ünlü keman virtüözleriyle verdiği konserlere de bu sezon bir yenisi eklenecek. "Fritz Kreisler Yarışması" birincisi Jan Mracek'in 20 Ekim'de vereceği konseri, Avrupa'nın en sevilen şeflerinden biri olan Carlo Tenan yönetecek.

– BİFO'nun onursal şefi Gürer Aykal 80 yaşında

BİFO'nun onursal şefi Gürer Aykal'ın 80'inci yaş günü 3 Kasım'da kutlanacak. Konserde Charles Ives, George Antheil ve Arnold Schoenberg gibi bestecilerin yapıtlarıyla ses getiren albümler kaydetmiş piyanist Joonas Ahonen solist olacak ve besteci, müzikolog ve eğitimci Adnan Saygun'un dünyaca ünlü yapıtlarından biri olan 1. Piyano Konçertosu'nu seslendirecek.

Viyanalı orkestra şefi Thomas Rösner'in yöneteceği 24 Kasım'daki konserde, BİFO opera sahnesindeki başarılarıyla ayakta alkışlanan tenor Daniel Behle sahne alacak.

21. yüzyılın viyolonsel elçisi, dünyanın önde gelen orkestra şefleri ve müzisyenleriyle konserler veren, Louis Vuitton Vakfında kurduğu "La Classe d'Excellence de Violoncelle" ile genç nesle birikimlerini aktaran Gautier Capuçon, Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO'nun konuğu olarak 8 Aralık'ta Zorlu PSM'ye konuk olacak. Konserde BİFO'yu konuk onursal şefi Sascha Goetzel yönetecek.

– Yeni yıl konserinde BİFO iki başarılı kadın sanatçıya eşlik ediyor

Bu sezonun öne çıkan konserleri arasında "Yeni Yıl Konseri" yer alıyor. 12 Ocak'ta gerçekleştirilecek konserde BİFO'yu, Suisse Romande Orkestrası, San Francisco, Seattle ve Toronto Orkestraları, Danimarka Kraliyet Balesi, İngiliz Ulusal Operası, New York Şehir Balesi gibi köklü kurum ve orkestralarla konserler veren kadın şef Carolyn Kuan yönetecek.

John Williams, Alexander Arutunian, Leonard Bernstein ve Arturo Marquez'in yanı sıra geç romantik dönem yapıtlarından bir seçkinin de seslendirileceği konserin solisti ise Norveçli kadın trompetçi, ses sanatçısı ve şarkı yazarı Tine Thing Helseth olacak.

Programda 9 Şubat'ta BİFO, "zorluk tanımayan kemancı" olarak gösterilen Valeriy Sokolov'u konuk edecek. Dünyanın önde gelen sahnelerinde ilgiyle izlenen Sokolov ve incelikli tekniği ile büyük beğeni toplayan Belçikalı orkestra şefi Karel Deseure'nin yönetiminde BİFO konser verecek.

BİFO'nun 16 Şubat konukları Seattle Senfoni Orkestrası'nın müzik direktörü ve şefi olarak tanıdığı ve orkestrayla 5 Grammy ödülüne layık görülen Ludovic Morlot ve "büyüleyici bir ses ustası" olarak tanınan kemanist Alena Baeva olacak.

– BİFO ve dünya sahnelerinde genç yıldızlar

James Judd yönetimindeki BİFO, 23 Şubat'ta devlet sanatçısı piyanistler Güher-Süher Pekinel ile konserde, "Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler" projesinin sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşacak.

BİFO, 2 Mart'ta baharın gelişini incelikle seçilmiş eserlerden oluşan bir programla karşılayacak. Konserde, İspanyol Ulusal Orkestrası'nın trompet sanatçısı hem kendi ülkesinde hem de dünyada pek çok prestijli yarışmanın birincisi Manuel Blanco ile şef Emilia Hoving sahne alacak.

BİFO'nun onursal şefi Gürer Aykal'ın yönetiminde bu sezon vereceği ikinci konserin solisti ise klasik ve romantik dönem repertuvarındaki ustalığıyla Chloe Ji-Yeong Mun olacak. Kadın kemancı Mun, 9 Mart'ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'ne çıkacak.

Kendine has esprili tarzları ve sundukları gösterileri ile dünya çapında çok sayıda hayranı olan Aleksey Igudesman ve Hyung-ki Joo, BİFO ile 6 Nisan'da BİFO ile Sascha Goetzel yönetiminde konser verecek.

BİFO'nun 13 Nisan'da Lina Gonzalez-Granados'u şefliğiyle sahne alacağı konserde, piyanist Denis Kozhukhin'le İstanbul'da dinleyicilerle buluşacak.

Sezonun son konserinde ise BİFO seçkin bir programla müzikseverlerle 20 Nisan'da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde buluşacak. Konserin solisti ise soprano Marlis Petersen olacak. BİFO'yu bu konserde orkestranın sanat danışmanı ve sürekli konuk şefi Patrick Hahn yönetecek.

Borusan Quartet'in ise bu sezon vereceği 4 konserde Albion Quartet, başarılı viyolonsel sanatçısı Camille Thomas ve her biri kendi alanında Türkiye'nin en önde gelen solistleri olan sanatçı dostlarıyla aynı sahnede olacak. Dörtlü sezonun son konserinde, BİFO solistleri Cem Akçora, Sertan Sancar, Ferhat Göksel ve Sezai Kocabıyık ile birlikte klasik dönemden romantik döneme bir yolculukta, oda müziği repertuvarının usta bestecilerce yazılmış eserleriyle sezona veda edecek.

Borusan Müzik Evi ise müzikte yeniyi sahneye taşıyan toplulukları ve performanslarıyla sezon boyunca dinleyicileri ağırlayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ