DOLAR 21,4936 1.09%
EURO 23,0885 0.64%
ALTIN 1.358,00 1,30
BITCOIN 573775 4,82%
Yalova
20°

AZ BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Bulanık’ta etkili olan yağışlar çiftçiye umut oldu

Bulanık’ta etkili olan yağışlar çiftçiye umut oldu

ABONE OL
Nisan 5, 2023 12:36
Bulanık’ta etkili olan yağışlar çiftçiye umut oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUŞ (İHA) – Muş’un Bulanık ilçesinde kuraklık endişesi yaşayan çiftçilerin yüzü son yağışlarla gülmeye başladı.

Bulanıklı çiftçiler kuraklık endişesi yaşarken, son yağışlarla birlikte ekim işine daha çok ağırlık verdi. Bulanık çiftçilerinden Haşim Kılınç, nisan yağmurlarıyla birlikte rekolteyi yükseltebileceklerini ifade etti. Bu yıl kış mevsiminin bölgede sıcak ve yağışsız geçtiğini belirten Kılınç, “Bu yıl kış geçen yıllara göre daha sıcak ve yağışsız geçti. Bir iki hafta hariç eski o dondurucu soğukları göremedik. Birçok çiftçi aralık ve ocak ayında baharlık arpa ve buğday tohumunu ekti. Şimdi yonca ekiyorum. Nisan yağmurlarının yağmasını bekliyoruz. Çok şükür mart ayında bölgede yağışlar iyi gitti. Ekilen tüm ekinlerin çimlemesi şu sıralar çok iyi durumdadır” dedi.

Tam da üst gübre atım döneminde yeterli derecede yağış geldiğini kaydeden Kılınç, “Biz ümidimizi hiçbir zaman kesmiyoruz. Nisan ayında da aynı yağışı bekliyoruz. Hem sulu hem de kuru alanda çiftçimizin yüzü güler, mahsulü artar ve bölgemizde altıncı aydan sonra hasat başlar. Türkiye’nin her yerine buradaki kaliteli buğdayı, arpayı, ayçiçeğini göndereceğiz. Allah, bize mart ayında istediğimiz yağışı verdi. Ümidimizi hiçbir zaman kesmiyoruz. Nisan yağmuru gelse inşallah bölgedeki hasadımız kurtulur” diye konuştu.

Özellikle nisan yağmurlarını beklediklerini ifade eden çiftçi Hakan Kılınç ise “Şimdiki yağışlar normal. İnşallah nisan ayında da yağış gelir. Şu anki gibi devam ederse, rekolte yüksek olur. Buğday ve arpanın can damarı olan yağmur yağmasa kurak arazilerdeki ekinler heba olur. Allah’a şükürler olsun şu an öyle bir sorunumuz yok. Allah, nisan ayında da bize yardım ederse inşallah verimimizi alacağız” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli