DOLAR 31,1486 0.14%
EURO 33,8358 0.06%
ALTIN 2.035,69 0,19
BITCOIN 1775644 6,99%
Yalova
11°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

EBYÜ Akademik açılış töreni yapıldı

EBYÜ Akademik açılış töreni yapıldı

ABONE OL
Ekim 25, 2023 08:35
EBYÜ Akademik açılış töreni yapıldı
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ) 2023-2024 eğitim öğretim yılı Akademik açılış töreni ve Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Akademik Bilim, Sanat ve Spor Ödül töreni yapıldı.

Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, Vali Hamza Aydoğdu, Erzincan milletvekilleri, Rektör Prof. Dr. Akın Levent, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin tanıtım videosu izlendi. Öğrenciler adına Eczacılık Fakültesi öğrencisi Şevval Beyoğlu bir konuşma yaptı.

EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, “Henüz 17 yaşına giren genç üniversitemiz yaşıtları arasında en üst akademik seviyelerde yer almayı başarmıştır. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi son 3 yılda uluslararası akademik başarı grafiğini ciddi ölçüde yükseltmiştir. 2023 Dünya Üniversiteler Etki sıralamasında üniversitemiz dünya sıralamasında ilk 1000’de, Türkiye sıralamasında ise 55. sırada yer alma başarısını göstermiştir. Asya Üniversiteler sıralamasına Türkiye’deki 47 devlet üniversitesi içinde yer alma başarısı göstermiştir. Geçtiğimiz günlerde göğsümüzü kabartan bir başka gelişme ise Plos Biology Dergisi’nde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Eczacılık Fakültesinden üç öğretim üyemizin yer almasıydı. Buradan öğretim üyelerimizi tekrar tebrik etmek istiyorum. Benzeri başarıların artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu’nun selamlama konuşmasının ardından Bakan Uraloğlu’da, üniversite öğrencilerine verilecek ücretsiz 10 GB’lik internete ilişkin şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı’mızın sizlere vadettiği 10 GB internetle ilgili süreci aşağı yukarı tamamladık. Gençlik ve Spor ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile çalışıyoruz. Bu ayın sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz ama yetişmezse de kasım ayının başında hazır olmuş olacak. Onları size vermiş olacağız. Bilgisayar ve cep telefonuna ciddi bir destek sağlamış olacağız. O da netleşti.”

Programın son konuşmacısı TBMM eski Başkanı ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım ise, “Sınırlarımız ve bölgemiz üzerinde yeni şer odakları ve yeni haince planlar yapılmaya başlanırsa bunun gereğini hiç tereddüt etmeden Cumhurbaşkanı’mız liderliğinde hemen yaparız.” dedi.

Bir yanda bütün dünyayı arkasına almış, emperyal güçlerle hareket eden İsrail’in, diğer yanda hiçbir imkanı olmayan 360 metrekareye sıkıştırılmış, metrekareye 4 bin kişinin düştüğü elektrik, su, gıda ve temel ihtiyaçların hiçbirinin olmadığı açık hava hapishanesi niteliğinde bir Gazze’nin olduğunu aktaran Yıldırım, “17 gündür burası insafsızca bombalanıyor. Her 10 dakikada bir bebek hayatını kaybediyor. Dünya susuyor ve dünya sustukça İsrail bombalamaya devam ediyor. Bu bir vahşettir, soykırımdır. Bunu yapanların yanına kar kalmayacaktır. Gün gelir bunun hesabını bu vahşeti ve zulmü yapanlar verecektir.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, buradaki vahşetin ve katliamların bir an önce durması için bütün dünyayı göreve davet ettiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından farklı branşlarda başarılı olarak akademik ödül almaya hak kazanan akademisyenlere ödülleri takdim edildi. Program toplu fotoğraf çekimin ardından sona erdi.

En az 10 karakter gerekli