DOLAR 31,1486 0.14%
EURO 33,8358 0.06%
ALTIN 2.035,69 0,19
BITCOIN 1775644 6,99%
Yalova
11°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

EPDK Başkanı Yılmaz: “Enerji krizi, temiz enerji kaynaklarının önemini ortaya koydu”

ABONE OL
Aralık 5, 2022 12:25
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, küresel enerji kriziyle tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek, "Mevcut enerji krizi, temiz enerji kaynaklarının önemini bir kez daha ortaya koydu. Yenilenebilir enerji kaynakları, küresel ısınma endişeleri de dikkate alındığında, enerji ve iklim açısından önemini pekiştirdi." dedi.

Yılmaz, Akdeniz Enerji Düzenleyicileri (MEDREG) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) tarafından düzenlenen "Enerji Krizleri Üzerine Üst Düzey Danışma Toplantısı"nın açılışında yaptığı konuşmada, küresel enerji krizi nedeniyle olağanüstü fiyat artışların yaşandığını ve bu artışların arz güvenliği endişeleri ve enflasyonu yükselttiğini ifade etti.

Olağanüstü dönemlerde zeki kararlar alınması gerektiğini söyleyen Yılmaz, "Kriz boyunca düzenleyici kurumlar dahil kamu otoriteleri, tüketicileri korumak ve krizin etkisini hafifletmek için birçok önlem aldı. Bizim temel amacımız da tüketicileri fiyat şoklarından korumak ve arz güvenliğine katkı sağlamak oldu." diye konuştu.

Yılmaz, güçlü kararlar alınması gereken bu dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesini depolama yöntemiyle artırmaya yönelik hareket ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Mevcut enerji krizi, temiz enerji kaynaklarının önemini bir kez daha ortaya koydu. Yenilenebilir enerji kaynakları küresel ısınma endişeleri de dikkate alındığında, enerji ve iklim açısından önemini pekiştirdi. Bizim de Türkiye'de yeni yürürlüğe koyduğumuz düzenlemeyle yenilenebilir enerji kaynakları, batarya teknolojileriyle entegre edildiğinde şebekeye konvansiyonel santraller gibi bağlanabilecek. Depolama yatırımları için şu anda yoğun talep aldığımız bir dönemdeyiz. Bugün bir enerji krizi yaşamamıza rağmen gelecek için iyimser kalmalı ve piyasalarımızı geliştirmeye devam etmeliyiz."

En az 10 karakter gerekli