DOLAR 18,8096 0.02%
EURO 20,5633 -0.53%
ALTIN 1.183,11 0,21
BITCOIN 446170 2,91%
Yalova

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, AA Spor Masası'na konuk oldu (1):

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, AA Spor Masası'na konuk oldu (1):

ABONE OL
Aralık 20, 2022 15:25
Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, AA Spor Masası'na konuk oldu (1):
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, camiada birlik ve beraberliği sağlayarak hayata geçirecekleri projelerle kulübün finansal bağımsızlığını sağlamak istediklerini söyledi.

Dursun Özbek, Nef Stadı'nda gerçekleştirilen Anadolu Ajansı (AA) Spor Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İkinci başkanlık döneminde yaklaşık 6 ayı geride bırakan Özbek, seçim sürecinde birlik ve beraberlik ile sevgi ikliminin oluşturulması vaadinde bulunduklarını hatırlattı.

Kulübün geleceğiyle ilgili önemli projeler geliştirdiklerini aktaran başkan Özbek, bu projelerin katkı sağlaması için camiada birlik ve beraberliğin olması gerektiğini savundu.

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, seçim öncesinde camiada sevgi ikliminin olmadığını gördüklerini belirterek, "Son yıllarda Galatasaray'da böyle bir iklimin olmadığını, dargınlıklar, küskünlüklerin camianın içinde olduğunu gördük. Bu iklimi yeniden yaratmanın zor olmadığını gördük. Galatasaray'ın finans bağımsızlığını getirecek projeleri hayata geçirmek için birlik ve beraberlik ortamına ihtiyaç var. Bu projelerin büyüklüğü, önemi ne olursa olsun sevgi ve barışı kulüp içinde oluşturamazsak bir yere gelmemiz mümkün değil. Sadece projeleri yapmak, sonuçlandırmak için geldik ama Galatasaray'ın bir spor kulübü olduğunun farkındayız. Futbolda iyi bir takım kurduk ve çok güzel bir yerdeyiz. Diğer branşlarda da başa güreşen, taraftarıyla en yükseklere çıkmayı hedefleyen bir spor kulübü olduğumuzun farkındayız. Hayata geçirmeye çalıştığımız projelerin önemi, sürdürülebilir bir sportif başarıyı beraberinde getirmesinden geçiyor. Sürdürülebilir bir sportif başarı isteniyorsa mali bağımsızlığı da yakalamak zorundasınız. Ben ve arkadaşlarım özveriyle elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyoruz." diye konuştu.

Camianın geçmişinin 1500'lü yıllara dayandığını anlatan Özbek, "Galatasaray'ın 500 seneden beri gelen değerleri var. Bu değerlerin içinde birlik ve beraberlik de var. Herkesin birbirini sevdiği bir ortam oluşturmak için çalışıyoruz. Bu konuda da camiadan büyük destek alıyoruz." ifadelerini kullandı.

– "Mecidiyeköy projesinin gördüğü ilgi bizi ve herkesi şaşırttı"

Dursun Özbek, bir bölümünü sattıkları Mecidiyeköy projesinin büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Mecidiyeköy'deki rezidans projesine gösterilen ilgilinin herkesi şaşırttığını aktaran Özbek, "Mecidiyeköy'deki binanın rezidansa çevrilmesi ve satılması için genel kuruldan yetki almıştık. Bu yetki çerçevesinde projelerimizi yaparak satış lansmanına çıktık. Projenin gördüğü ilgi bizi ve herkesi şaşırttı. Galatasaray'ın marka değerinin bunda çok büyük etkisi var. Özellikle gayrimenkul piyasasının yüzde 34 gibi bir küçülmede olduğunu düşünürsek bir saat gibi bir zamanda 134 gayrimenkulün satılması çok önemliydi." şeklinde görüş belirtti.

Dursun Özbek, Mecidiyeköy inşaatın ilk başkanlık döneminde başladığını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

"O dönemde buranın kaba inşaatını yaptık, cephesini kapattık ve inşaatın devamını sağlamak üzere bazı görüşler ortaya koyduk. Ondan sonraki dönemde proje başladığı yerde kaldı ve devam etmedi. Bu projeyi günün koşullarına göre revize ederek gündeme getirdik. Genel kurula Galatasaray'ın finansal yapısına destek vermesi için satılması gerektiğini anlattık ve yetki aldık. İnşaat bitmiş durumda değil. İçeride yapılması gereken bir imalat var. Bu konuda Galatasaray ve bugünkü yönetimimizi şanslı addediyorum. Nef İnşaat'ın sahibi Erden Timur'un deneyimi, bilgileri, ekibi, yapabileceği şeyler Galatasaray'a büyük destek veriyor. Finansman kolaylığı Erden Timur tarafından sağlanıyor. Finansman açısından büyük katkı veriyor. Mecidiyeköy'de yaklaşık 150 milyon liralık harcama yapmamız lazım. Bunun büyük kısmını Erden Bey üstleniyor. Kulüp ve yönetim kurulu olarak desteğimiz sponsorluklar çerçevesinde. Klima, seramik, beyaz eşya gibi malzemeleri sponsorlukla elde edeceğiz. Gerisini de Erden Timur kulübe yardımcı olacak, destekleyecek, bağışlayacak."

Mecidiyeköy'deki binanın ilk etapta yüzde 70'ini satışa çıkardıklarını aktaran Özbek, "Büyük bir talep vardı. Satışı iki kademede yapmayı planladık. Bir kısmını da elde tutup daha iyi fiyatla satma şansını kaybetmeyelim diye düşündük. Yüzde 70'i 134 parça gayrimenkulden ibaretti ve yaklaşık 1 saatte satıldı. Gelirle ilgili hesaplamalar yapılıyor. Özellikle yabancılara satılacak kısımları satmadık. Yüzde 70'lik kısmından 1 milyar liranın üzerinde gelir bekliyoruz. Düşündüğümüz rakamları aldık. Hatta biraz daha üzerinde oldu. Ayrıca dairelerin yüzde 30'u ve hiç satışa çıkarmadığımız ticari alanlarımız var." diye konuştu.

– Erden Timur'a övgü

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, kulübe birçok konuda destek olan Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur'a teşekkür etti.

Erden Timur'u ilk olarak kendisinin kulübe sponsor yaptığını aktaran Dursun Özbek, "Erden Bey'i ilk olarak hain 15 Temmuz kalkışmasından sonra kulübe sponsor yaptım. O gün piyasalar sinmiş ve korkmuştu. Kendisi bizim forma sponsorumuz oldu. Ondan sonraki dönemde de elini hiç çekmedi. Merhum Mustafa Cengiz başkan döneminde de hep vardı. Ona da büyük bir teşekkür gönderiyorum. Bu kadar güçlü ortaklarınız olduğu zaman hiçbir projeden çekinmezsiniz. Her şey Galatasaray'ın menfaatleri doğrultusunda planlanıyor. Galatasaray'ın mali bağımsızlığını yakalamak için bu projeleri yapmak zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.

Mecidiyeköy projesine ciddi maddi katkı sağlayacak Erden Timur'un Kemerburgaz'a da para vereceğini belirten başkan Özbek, "Mecidiyeköy projesinden elde edilecek gelir diğer projeler için motor görevi görecek. Kemerburgaz'da inşaata başladık. Çok yakında da temel atma törenini yapacağız. Oradaki projemizde öngörülen harcanacak para yaklaşık 150 milyon lira. Mecidiyeköy'de yaptığımız gibi bir ihale gerçekleştirdik. Bir firma çalışıyor. Ayrıca proje kontrol firmasının dışında Erden Timur ve Nef İnşaat da orada. Mecidiyeköy'de sağladığı kolaylıkların aynısını, yine 150 milyon lira mertebesinde Kemerburgaz'a da sağlayacak. Nef İnşaat, Türkiye'de en önde gelen gayrimenkul firmalarından bir tanesi. Yaklaşık 23 milyar lirayı bulan bir aktif büyüklüğü var. Bu projeler Erden Bey ve Nef için çok büyük değil. Çok iyi bir Galatasaraylı olması da bu projelere verdiği destekten görülüyor." diye konuştu.

– Kemerburgaz projesi

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Florya Metin Oktay Tesisleri'nin Kemerburgaz'a taşınmasının birçok anlamda zorunlu olduğunu söyledi.

Kemerburgaz'da yakında temel atma töreni düzenleyeceklerini dile getiren Özbek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bundan sonraki projemiz Kemerburgaz. Yakında temel atma törenini yapacağız. Kemerburgaz'a Florya'daki Metin Oktay Tesisleri'ni taşımak için harekete geçiyoruz. Bunu yapmamız için iki husus var. Birinci ve en önemli husus, artık Florya'daki tesisler bugünün koşullarında Galatasaray Kulübüne hizmet verecek seviyede değil. Fiziki anlamda yetersiz. Futbol hem ekonomik boyutu hem de şeklen farklı bir düzeye geldi. Altyapımız var. Gençlerimize çok önem veriyoruz. Onların yetişmesi, kulübe ve Türk sporuna destek vermesi için çabamız var. Onların eğitileceği alanlar da günümüz koşullarına uygun olmalı. Florya'daki sıkışmışlık, güncel olamama sorununu Kemerburgaz'da çözmeye karar verdik."

İkinci husus olarak Florya'nın önemli bir merkez haline gelerek değerlendirileceğini anlatan Özbek, şunları kaydetti:

"Florya'daki arsanın ekonomik değeri de yükseldi. Florya'yı da geliştirmek suretiyle Galatasaray'ın önümüzdeki yılları için ekonomik rahatlığı sağlamak istedik. Oradaki arsa yaklaşık 80 dönüm. Bunun 20 dönümü Galatasaray'ın tapulu malı, 20 dönümü Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından sadece spor yapmak üzere kiralanmış bir yer, 40 dönümü de Emlak Konut'a ait. Emlak Konut'tan 40 dönümü alma teklifini götürdük. Bu teklifimize sıcak baktılar. Onun da alınmasıyla Galatasaray 60 dönüm üzerinde bir geliştirme yapacak. Bazen Galatasaray'ın gayrimenkullerinin satıldığı söyleniyor. Bunu reddediyoruz. Böyle bir tavrımız yok. Yaptığımız iş, Galatasaray'ın gayrimenkullerini geliştirmek suretiyle çok daha büyük katkı getirmesini, finansal bağımsızlığı sağlamak. Yoksa Galatasaray'ın gayrimenkullerinin hepsini bugünkü şekliyle satsanız Türkiye Bankalar Birliğine olan borcu ödemeye yetmiyor. Ancak bunu geliştirdiğimiz zaman, Galatasaray masraflar çıktıktan sonra yaklaşık 10 milyar liralık bir fona kavuşacak."

Dursun Özbek, farklı branşları bir çatı altında toplamak için salon projesinin olması gerektiğini savunarak, "Şu anda gündemimizde ve kısa süre içinde açıklayacağız. Galatasaray, 17 amatör branşta hizmet veren bir spor kulübü. Misyonumuz içinde amatör sporlar önemli bir yer tutuyor. Her branşı farklı bir yerde yapıyoruz. Bu dağılmışlığın önüne geçmek için salon yapacağız. Bu proje, yüzmeyi, salon sporlarını, voleybol ve basketbolu tek bir merkezde toplayacak. Çok yakında açıklayacağız. Bu, Galatasaray'ın sürpriz projelerinden bir tanesi. Nerede ve nasıl yapacağımız konusunda bir şey söylemiyorum ama nerede ve nasıl yapılacağı belli. Bu proje, Galatasaray'ın önümüzdeki 25 yılını kurtaracak bir proje." ifadelerini kullandı.

Dursun Özbek, Galatasaray Adası, Mediciyeköy, Kemerburgaz, spor salonu, Büyükçekmece ve Riva projeleriyle sarı-kırmızılı kulübün geleceğini inşa ettiklerini belirtti.

– "Galatasaray günde yaklaşık 1 milyon lira faiz ödüyor"

Dursun Özbek, Türkiye Bankalar Birliği ile yaptıkları yapılandırmayla günlük 1 milyon lira faiz ödediklerini söyledi.

Kulüp olarak sorumlulukları olduğunu dile getiren Özbek, "Biz, Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşuysak büyük görevlerimiz var. Sporu ve sporcuyu destekleyeceğiz, Türk çocuklarına imkan yaratacağız. Bunun için tesisleşme şart. Sivil toplum kuruluşu olmamızın getirdiği yükümlülükler var. Sporu sevdirirken ülke içinde birlik ve beraberliği de gündeme getirmemiz gerek. Biz, Galatasaray Kulübü olarak bu görevimizin bilincindeyiz. Bunun için Türk gençliğine hizmet etmekten hiçbir zaman yorulmuyoruz." diye konuştu.

Kulübün Bankalar Birliğine ana para olarak 2,2 milyar lira borcu olduğunu aktaran Özbek, "Bu borca Galatasaray günde yaklaşık 1 milyon lira faiz ödüyor. Bunu devam ettiremezsiniz. Finansal boyutu itibarıyla Bankalar Birliği anlaşmasından çıkmak istiyoruz. Bunu her yerde söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'mız projelerimize büyük destek veriyor. Ben kendisine 'Para pul istemiyorum, projelerime destek istiyorum.' dedim. Bu projelerle Galatasaray'ın bugününü değil geleceğini de kurtaracağım. Özellikle Murat Kurum bakanımıza da teşekkür ediyorum. Bu projeleri anlatırken kendilerinden destek istedik. Bu desteğe bağlı olarak da projelerimizin devamını sağlıyoruz. Onların desteği çok önemli." ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

En az 10 karakter gerekli