DOLAR 15,9712 0.21%
EURO 17,0515 0%
ALTIN 950,590,21
BITCOIN 467286-2,81%
Yalova
18°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Güneş Kremi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Güneş Kremi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

ABONE OL
Kasım 12, 2021 15:39
Güneş Kremi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güneş kremi ne işe yarar sorusu, bakım ile ilgilenen kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Güneş kreminin önemini pek çok kişi bilmese de hem cilt sağlığı hem de güzellik açısından güneş kremi oldukça önemli bir yere sahiptir. Güneş kremi, cildimizi zararlı güneş ışınlarından korumak için üretilmiştir. Bunun yanında farklı yararları da mevcuttur. Kısaca bu yararlarından bahsedelim.

Her şeyden önce, güneş kreminin çeşitlerinden bahsetmek güneş kreminin yararlarının daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayacaktır. Güneş kremlerinin filtre açısından iki farklı türü vardır:

  • Fiziksel filtre
  • Kimyasal filtre
Güneş Kremi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Fiziksel Filtre

Fiziksel filtre, inorganik bileşiklerden oluşan filtre anlamına gelmektedir. Bu nedenle mineral filtre adını da almaktadır. Fiziksel filtreler, zararlı güneş ışınlarını fiziksel yollarla ciltten uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle titanyum dioksit ve çinko oksit gibi maddeler bu filtrelerde kullanılmaktadır.

Titanyum dioksit ve çinko oksit maddeleri cilt yüzeyinde beyaz bir tabaka bırakmaktadır. Bu beyaz tabakaya sahip olan güneş kremlerinin ne kadar zor sürüldüğünü bu yazıyı okurken hatırlayabilirsiniz. Fiziksel filtre, bu beyaz koruyucu madde ile cildin yaşlanmasını ve cilt kanserini önlemektedir. Fiziksel filtreler ayrıca büyük bileşikler oldukları için ciltten emilmezler, bu nedenle bebekler, hamileler ve hassas ciltler tarafından kullanılabilirler.

Kimyasal Filtre

Güneş kremi ne işe yarar sorusunun yanıtını anlamamıza yardımcı olabilecek bir diğer filtre çeşidi olan kimyasal filtreler, içerisindeki organik bileşikler ile güneş ışınlarını emmektedir. Bu emme görevini uygularken ciltten emilimi de fazla olmaktadır. Ciltten emilen kimyasal filtreli bir güneş kremi, emmiş olduğu güneş ışınlarını ısı enerjisine dönüştürerek zararlı olan UV ışınlarından cildimizi bu şekilde korumuş olacaktır. Kimyasallardan iyi bir şekilde yararlanıldığı için kimyasal filtreli güneş kremleri, fiziksel filtreli güneş kremlerinden daha etkili sonuç vadeden ürünlerdendir. Fakat bu ürünler cilt üzerinden emildiği için ve ısı açığa çıkardığı için bebekler ve hamileler için önerilmemektedir. Ayrıca hassas ciltler için de alerji gibi problemlere yol açabilmektedir.

Güneş Kremi Ne İşe Yarar

Güneş kremi ne işe yarar sorusuna cevap olarak birkaç madde halinde güneş kremlerinin faydalarını sıralayabiliriz:

  • Güneş kremleri cilt kanserine engel olur. UVA ve UVB ışınları güneşin cildimiz için zararlı olan ışınlarıdır. Bu ışınlar altında kanser hücreleri aşırı bir hızda bölünebilmekte ve kanser hastalığına sebep olabilmektedir. Bu nedenle bu UV ışınlarından korunmak için güneş kremlerini kullanmamız gerekir.
  • Güneş kremleri cildin yaşlanmasını engeller. Cildimizi yaşlandıran en büyük etmenlerden birisi de güneş ışınlarıdır. Zararlı UV ışınları, ciltteki hücrelerin hızla yaşlanmasına da sebep olmaktadır. Bu nedenle cildin hemen sarkmasına ve buruşmasına sebebiyet vermektedir. Güneş kremlerini her gün kullanarak cildin erken yaşlanmasının önüne geçilebilir.
  • Güneş kremleri cilt lekelerini önlemektedir. Melanin pigmenti, cildin koyu renk almasına yardımcı olan pigmenttir. Bu pigment, güneş ışınlarından cildi de korumaktadır. Cildimiz güneş ışınlarına uzun süre maruz kaldığında melanin pigmenti cildi korumak için cilt yüzeyinde çoğalır. Ne kadar güneşe maruz kalınırsa melanin pigmenti de aynı oranta artış gösterir. Melanin pigmentinin artış göstermesi de cildimizde belirli bölgelerde cilt lekelerine sebep olabilmektedir. Bu durumu önlemek için güneş kremi kullanmak şarttır.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır

Güneş kremi ne işe yarar yazımızda ek olarak güneş kreminin nasıl kullanılabileceğinden bahsedelim. Güneş kremini yaz ya da kış fark etmeksizin her gün sürmek gerekir. Çünkü UV ışınları pencerelerden dahi geçerek evimize ulaşmaktadır. İki parmak kuralını uygulayarak gerektiğinde güneş kremimizi yenilememiz gerekir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk