DOLAR 15,9335 0.02%
EURO 17,0194 -0.18%
ALTIN 949,660,11
BITCOIN 465847-3,44%
Yalova
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güneydoğu’da, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” kutlandı

ABONE OL
Mayıs 1, 2022 14:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİYARBAKIR (AA) – 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Siirt'te etkinlikler düzenlendi.

Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesindeki İstasyon Meydanı'nda DİSK, KESK, TMMOB ve Diyarbakır Tabip Odasınca organize edilen etkinliğe HDP ve CHP temsilcileri de katıldı.

Tertip Komitesi Başkanı Kamuran Taş, yaptığı konuşmada, tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Taş, "Emeğin ucuz iş gücü olarak kullanılmadığı en yüce değer olarak görüldüğü bir memleket istiyoruz." dedi.

KESK MYK üyesi Gönül Vural Şimşek, 1 Mayıs'ın dünyada ve ülkenin her yerinde coşku, umut ve heyecanla kutlandığını söyledi.

Şimşek, dünyada yaşanan savaşların tüm insanlığı etkilediğini dile getirerek, "Ekolojik kriz derinleşiyor. Emperyalist savaşlar her geçen gün daha geniş coğrafyalara yayılıyor. Savaşın alevleri, işçi ve emekçileri yakıyor. Milyonlarca insan yerinden, yurdundan ediliyor." ifadelerini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya da ülkenin dört bir yanında alanlarda 1 Mayıs'ın kutlandığını ifade etti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ da bir konuşma yaptı.

Etkinlik halay çekilmesiyle sona erdi.

– Mardin

HAK-İŞ Mardin İl Başkanlığı tarafından, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı.

Sendika binası önünde yapılan açıklamaya, konfederasyona bağlı sendikaların temsilcileri ve üyeleri katıldı.

Basın açıklamasını okuyan HAK-İŞ Mardin İl Başkanı Eşref Cihan, güvenceli istihdam, refah dolu yarınlar ve güçlü gelecek için meydanlarda oldukları söyledi.

HAK-İŞ olarak istihdam yaratacak yatırım alanlarının artırılmasını, sürdürülebilir kalkınmanın, ekonomik alt yapının güçlendirilerek sosyal ve ekonomik refahın artırılmasını talep ettiklerini dile getiren Cihan, şunları kaydetti:

"Sendikal örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikalaşmanın teşvik edilmesini istiyoruz. Tüm dünyada yeni bir sendikal düzenin inşası için sendikal hak ve özgürlüklerin daha ileriye taşınmasını talep ediyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz. Biz emekçiler, milli gelirden, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. Emeklilik sistemindeki eksikliklerin ve emekli aylığı bağlama oranından kaynaklı haksızlıkların giderilmesi için gerekli adımların atılmasını istiyoruz."

– Şırnak

KESK Şırnak Şubesi tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla sendika binası önünde etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe konfederasyona sendikaların temsilcileri ve üyeleri ile HDP Şırnak milletvekilleri Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz da katıldı.

HDP Şırnak Milletvekili Özgüneş etkinlikte konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından etkinlik çekilen halayla sona erdi.

– Siirt

Siirt'te KESK, DİSK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği ile bazı sivil toplum kuruluşlarınca 15 Temmuz Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe HDP, CHP ve DEVA Partisi temsilcileri katıldı.

Eğitim-Sen Siirt Şube Başkanı Selahattin Talu, etkinlikte yaptığı konuşmada, tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Talu, "Savaşa karşı barışı, gericiliğe karşı laikliği, ayrımcılığa karşı eşitliği, haksızlığa karşı adaleti, yoksulluğa karşı insanca bir yaşam mücadelesini yükselteceğiz." dedi.

Öte yandan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile İl Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Doğanay arasında, HDP'nin alandaki etkinliğe katılımı ile alanda müzik çalınması ve halay çekilmesi konularında gerginlik yaşandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk