DOLAR 32,1861 0.1%
EURO 35,1599 0.12%
ALTIN 2.430,26 0,02
BITCOIN 2225122 0,85%
Yalova
25°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Guterres: “Hayati önem taşıyan malzemelerin Gazze’ye girmesine izin verilmeli”

Guterres: “Hayati önem taşıyan malzemelerin Gazze’ye girmesine izin verilmeli”

ABONE OL
Ekim 11, 2023 22:28
Guterres: “Hayati önem taşıyan malzemelerin Gazze’ye girmesine izin verilmeli”
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ve Gazze’deki olayları yakından takip ettiğini ifade ederek, “Yakıt, yiyecek ve su da dahil olmak üzere hayat kurtaran, hayati önem taşıyan malzemelerin Gazze’ye girmesine izin verilmeli” dedi.

Son zamanlarda Lübnan’ın güneyinden İsrail’e yönelik saldırılardan endişe duyduğunu aktaran Guterres, “Tüm taraflara ve bu taraflar üzerinde nüfuz sahibi olanlara, olayın daha fazla tırmanması ve yayılmasından kaçınmaları yönünde çağrıda bulunuyorum” dedi.

“Uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmeli”

Gazze’de tutulan tüm İsrailli rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunan Guterres, “Sivillerin her zaman korunması gerekiyor. Uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmeli ve desteklenmelidir. Şu anda yaklaşık 220 bin Filistinli Gazze’deki 92 UNRWA tesisinde barınıyor. BM tesisleri ve tüm hastaneler, okullar ve klinikler asla hedef alınmamalıdır” dedi.

“Hayati önem taşıyan malzemelerin Gazze’ye girmesine izin verilmeli”

BM personelinin Gazze halkını desteklemek için 24 saat çalıştığını ifade eden Guterres, “Yakıt, yiyecek ve su da dahil olmak üzere hayat kurtaran, hayati önem taşıyan malzemelerin Gazze’ye girmesine izin verilmeli. Artık hızlı ve engelsiz insani erişime ihtiyacımız var. Mısır’a, Refah geçiş noktası yoluyla insani erişimin kolaylaştırılması ve El Arish Havaalanı’nın kritik yardıma hazır hale getirilmesi yönündeki yapıcı girişiminden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Kaybedecek vakit yok. Her an önemli” dedi.

En az 10 karakter gerekli