DOLAR 18,8148 0.03%
EURO 20,4548 0.09%
ALTIN 1.163,32 -0,12
BITCOIN 436317 -1,46%
Yalova

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Hem Ortaöğretim Hem De Ön lisans KPSS’ye Girebilir Miyim?

Hem Ortaöğretim Hem De Ön lisans KPSS’ye Girebilir Miyim?

ABONE OL
Aralık 26, 2022 15:58
Hem Ortaöğretim Hem De Ön lisans KPSS’ye Girebilir Miyim?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ortaöğretim ve ön lisans KPSS sınavına aynı anda girilmez. Kpss sınavı 2 senede bir yapılmaktadır. Bu 2 senelik süreç içerisinde de devlet ihtiyacı kadar alım yapmaktadır. Alım yapılırken adayların sahip olduğu mezuniyet belgesine göre hareket edilmektedir. Alımlarda yapılan en büyük ayrım mezuniyet durumuna göre açılan kadrolardır.

Bu yüzden devletin alımlarının doğru bir şekilde ilerleyebilmesi adına bu kadrolara doğru bir şekilde başvurmak gerekmektedir. Herhangi bir karışıklık çıkmaması için de adaylardan mezun oldukları ya da 2 senelik süreç içerisinde mezun olacakları KPSS oturumuna girmeleri istenmektedir. Aksi takdirde sistem iki sınava da aynı anda girmenizi kabul etmeyecektir.

Örnek verecek olursak 2022 yılında mezun olacak bir lise ikinci sınıf öğrencisi 2020 yılındaki Ortaöğretim KPSS sınavına giriş yapabilmektedir. Ancak herhangi bir ön lisans programı ile ilgisi olmadığı için başvurusu kabul edilmeyecektir. Aynı şekilde 2020 yılında ön lisans sınavına giren ve 2022 yılında mezun olacak bir aday da KPSS sınavının ön lisans oturumuna girebilir.

Ancak kesinlikle dikkat edilmelidir. Mezunu olamadığınız ya da mezuniyet belgenizin olmadığı oturumlara girseniz bile atanmanız mümkün değildir. Bu yüzden doğru bir planlama yaparak sınavlara çalışmak ve hazırlığınızı mezuniyetinize göre yapmanız gerekmektedir.

Üniversite Okurken KPSS Ortaöğretim Sınavına Girebilir Mi?

Üniversite okurken KPSS ortaöğretim sınavına girilir. Ancak üniversite bittikten sonra Ortaöğretim oturumuna girmeniz mümkün değildir. Mezuniyetinizden itibaren KPSS Lisans adayı olarak ÖSYM tarafından kabul edilirsiniz. Bu yüzden Ortaöğretim sınavına giriş yapsanız bile atanmanız mümkün değildir.

Eğer Üniversitenin ilk senelerinde ortaöğretim sınavına girer ve atanmaya hak kazanırsanız lise mezunu olarak atanmanız ve göreve başlamanız gerekir. Ancak lisans mezunu olmadığınız için maaşınız ve özlük haklarınız lise derecesinde yapılır. Üniversite bittikten sonra görevde yükselmeler ile bölümünüzle ilgili işleri yapmanız mümkündür.

Ayrıca üniversite okuyan ve ortaöğretim sınavından ataması yapılan bir aday için de devlet kolaylık sağlamaktadır. Lisans mezunu olana kadar geçici görevlendirmeler ve ders programına göre çalışma saatleri düzenlenmektedir. Bu durumda okurken çalışma gibi bir avantaja sahip olmanız ve üniversite hayatınızı maddi yönden avantajlı geçirmeniz de mümkündür.

okurken kpssye girmek

Aynı Anda İki KPSS Sınavına Girilir Mi?

Aynı anda iki KPSS sınavına girilmez. KPSS sınavları senelik olarak belirli bir zaman diliminde yapılmaktadır. Aynı yıl yapılacak bir KPSS sınavına mezun olduğunuz ya da 2 sene içerisinde mezun olacağınız oturuma başvuru yapmanız gerekir. Aksi takdirde ilk yaptığınız oturuma başvurunuz kabul edilir ve diğer başvurunuz kabul edilmez.

Sınav başvuruları ÖSYM sistemi üzerinden alınmaktadır. Bu yüzden aynı anda iki sınava başvuru yapma gibi bir durumunuz da söz konusu değildir. Ayrıca girmiş olduğunuz sınavdan atanmak istiyorsanız kesinlikle 70 ve üzerinde puan almanız gerekir. Hatta bazı alımlarda 90 ve üzeri gibi puanlar sizden istenir. Burada girmek istediğiniz iş alanının puanını araştırmanız gerekir.

2 Yıllık Okurken Ön lisans KPSS’ye Girebilir Mi?

2 yıllık okurken ön lisans KPSS’ye girilir. Ancak atanmanız için mezun olmanız gerekir. Aksi taktirde mezun olmadığınızdan dolayı atamanız yapılmayacaktır. Alımlar başlamadan girdiğiniz sınav sürecinde okuyor olmanız alımları engellemeyecektir. Ancak kamuya alımlar başladığında başvuru şartlarını sağlamanız için 2 yıllık bölümden mezun olmanız gerekir.

Sınavlarda yüksek puan alırsanız ve puanın yanma ihtimalini istemiyorsanız mezuniyet işlemlerinizi iyi ayarlamanız gerekir. Aksi takdirde emeklerinizin boşa gitmesi gibi bir durum ile karşı karşıya gelmeniz mümkündür.

En az 10 karakter gerekli