DOLAR 32,1861 0.1%
EURO 35,1599 0.12%
ALTIN 2.430,26 0,02
BITCOIN 2225122 0,85%
Yalova
25°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Hemşireler Yurt Dışında Çalışabilir Mi? Lise ve Üniversite?

Hemşireler Yurt Dışında Çalışabilir Mi? Lise ve Üniversite?

ABONE OL
Mart 14, 2023 15:05
Hemşireler Yurt Dışında Çalışabilir Mi? Lise ve Üniversite?
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hemşireler yurtdışında çalışabilir. Yurtdışında bir hemşirenin çalışması için ülkemizde aldığı diplomanın yurtdışında da tanınıyor olması gereklidir. Diploma denklik şartlarını taşıyan her hemşire dünyada istediği yerde iş bulabilir. Burada en önemli kriterlerden biri de dil eğitimidir. Dil bilmeden bir hemşirenin diploması denklik kriterlerine uysa bile çalışması mümkün değildir.

İnsanlarla iletişim kurma anlamında çok önemli bir araç olan dil, hemşireler için olmazsa olmaz niteliktedir. Mesleki dil yeterliliği hemşireler tarafından tamamlanmış olmalıdır. Mesleki dil eğitimi hemşireler ve yurt dışında çalışmak isteyen diğer meslek mezunları için zorunludur. Günlük çalışma dilindeki terimlere hâkim olmayan hemşirelerin yurt dışında çalışma şansı yoktur.

Üniversite Mezunu Hemşire Yurt Dışında Çalışabilir Mi?

Üniversite mezunu bir hemşire yurtdışında çalışabilir. Yurtdışında çalışmak için gerekli olan çok önemli iki kriter vardır. Birincisi kesinlikle mezun olunan okulun diplomanın denklik açısından yurtdışında geçerli olmasıdır. Diğer bir kriter ise yabancı dil bilme zorunluluğudur. Mesleki yabancı dil sınavından geçerli notu alamayan hemşireler yurtdışında çalışamaz.

Hemşirelik gibi insan sağlığını en çok etkileyen mesleklerde kesinlikle yurtdışında çalışmak için mesleki bilginin yanı sıra mesleki dile de hakim olmak gerekir. Ülkemizde birçok dil eğitimi veren firma bu konuda hemşirelere yardımcı olur. Yurtdışında çalışmak istiyorsanız kesinlikle bu kurslara giderek mesleki yabancı dilinizi geliştirin.

Lise Mezunu Hemşire Yurt Dışında Çalışabilir Mi?

Lise mezunu hemşirenin yurt dışında çalışamaz. Denklik belgesi almak için en az ön lisans mezunu olmak gerekir. Üniversiteden mezun olduktan sonra denklik belgesi almak mümkündür. Lise mezunları ülkemizdeki hastanelerde iş bulabilir ve ülkemizde çalışma imkanına sahiptir. Yurtdışında çalışmak isten bir sağlık meslek lisesi mezunu hastabakıcı ya da huzurevi çalışanı gibi bölümlerde çalışabilir. Bu bölümlerde çalışması için de yabancı dil belgesi istenir.

Sağlık Meslek Lisesi Diploması Yurtdışında Geçerli Mi?

Sağlık meslek lisesinin diploması yurtdışında geçerli değildir. Uluslararası denkliği bulunan bir sağlık meslek lisesi ülkemizde yoktur. Diplomanızın yurtdışında geçerli olması için öncelikle ülkemizde üniversiteden mezun olmanız sizden beklenir. Denklik belgesini almanın yanı sıra mesleki dilinize de hâkim olmanız gerekir. Bu durum için ülkemizdeki kurslara giderek hem dilinizi geliştirmeli hem de denklik belgesini almanız gereklidir.

Denklik belgesini almak için YÖK’e başvuru yapılması gerekir. YÖK’e başvuru yapabilmek için de üniversite mezunu olmak gerekir. Online yapılan başvuruda T.C kimlik numarası ile işlem yapılmalıdır. Online Tanıma ve Denklik Başvurusu sekmesi üzerinden E-Devlet aracılığı ile başvuru yapmanız mümkündür.

Hemşire Olarak En Kolay Hangi Ülkeye Gidilir?

Hemşire olarak gidilebilecek en kolay ülkeler;
Karadağ,
Azerbaycan,
Gürcistan,
Andorra,
Kosova,
Makedonya,
Ukrayna,
Sırbistan,
Arnavutluk gibi vize istemeyen ülkelerdir.

Vize dışında dil problemini sorun olarak görmeyen ülkelere de kabul görmeniz kolaydır. Yukarıdaki ülkelerde de yine de çalışmak için bir takım yetkinliklere sahip olmanız ve oradaki sınavları geçmeniz gerekir. Bu ülkelerin bizim ülkemize kıyasla bulundukları durum daha kötü olduğundan gitmeniz büyük ihtimalle yaşam kalitenizi arttırmayacaktır.

Yurt Dışı Hemşirelik İçin Diploma Denkliği

Yurt dışı hemşirelik diploma denkliği e-devlet üzerinden YÖK’e yapılır. YÖK kabul gördüğü taktirde sizin denkliğinizi onaylar. Bu inceleme talebi için ücret ödemeniz gerekir. Ücret, enflasyon farkına göre sürekli değişmekle birlikte en son 2020 yılında 150 lira olarak belirlenmiştir. Enflasyon farkı nedeniyle bu miktarın çok üzerinde bir miktar ödemeniz mümkündür.

Yurt Dışında Hemşirelik Yapılabilecek Ülkeler

Kanada,
İtalya,
Hollanda,
Fransa,
Almanya,
İsviçre,
Avustralya,
Lüksemburg,
İrlanda,
Norveç,
Danimarka,
Dubai,
Virgin Adaları,
İsviçre gibi ülkelere gitme şansınız vardır.

Yukarıdaki ülkeler genellikle hemşire istihdamı sağlayan ve ihtiyacı olan ülkelerdir. Gerekli koşulları sağladığınızda gidip çok iyi maaşlarla çalışma imkânınız bulunur. Gerekli olan tek şey sıkı çalışmak ve denklik belgesini almaktır.

Yurt Dışında Hemşire Maaşları 2023

Amerika, 2500 ile 3500 Dolar arasında,
Almanya, 2300 ile 3200 Euro arasında,
İngiltere, 1900 ile 2900 Sterlin arasında,
Hollanda, 2400 ile 3500 Dolar arasında,
Fransa, 2800 ile 3800 Dolar arasında,
Kanada, yıllık 300.000 Kanada Dolarıdır. Aylık olarak 25.000 Kanada Doları,
Danimarka 25 ile 40 bin Kron arasında,
Norveç 3000 ile 4000 Dolar arasında,
İsveç, 12 ile 16 bin Kron arasında,

En az 10 karakter gerekli