DOLAR 32,2960 0.06%
EURO 34,7858 -0.09%
ALTIN 2.438,53 0,27
BITCOIN 2026847 1,77%
Yalova
14°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kadın Sağlığı Eğitim Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı

Kadın Sağlığı Eğitim Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı

ABONE OL
Kasım 29, 2023 15:59
Kadın Sağlığı Eğitim Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy tarafından başlatılan Kadın Sağlığı Eğitim Projesi için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Beylikova’daki programda konuşan Beylikova Toplum Sağlığı Merkezi-İlçe Entegre Hastanesi Başhekimi Dr. Cem Emre, ilçe genelinde kadınların sağlık bilincini artırmayı hedeflediğini belirtti. Emre, Vali Hüseyin Aksoy’un eşinin liderliğinde yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi’nin sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırma ve kadınların sağlık konularında bilgi sahibi olmalarını sağlama amacına odaklandığını vurguladı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici ise konuşmasında, kadın sağlığı ve meme kanseri hakkında bilgiler verdi. Bildirici, “Kadın Sağlığı Eğitim Programları Projesi’ne katılım sayısının yükseltilmesinin şehrimizde kadın sağlığının korunması ve geliştirilmesinde çok ciddi katkıları olacağının kanaatindeyim. Dikkatinizi çekmek ve aklınızda kalması adına altını çizerek bir bilgi paylaşmak istiyorum. Kadınların en fazla mustarip olduğu hastalıkların temelinde kanser hastalıkları geliyor. En çok görülen kanserler arasında birinci sıra yüzde 25 oranla meme kanseri ve ikinci sırada rahim ağzı kanseri gelmektedir. Bunu vurgulamamın temel nedeni her beş kadın da bir görülen kanserin biri yaklaşık meme kanseri olmakta birlikte yaklaşık yüzde 40 ile yüzde 50’si erken tanı konduğunda tam kür tedaviyle tamamen iyileşme olan hastalıktır. Hal böyleyken bu projenin katkısıyla biz daha sık erken tanı almış meme kanseri vakalarını tespit edebilme şansına sahip olacağız. İl Sağlık Müdürlüğümüzün de Kanser Tarama Programlarıyla birlikte kolorektal kanserler ve rahim ağzı kanserlerini de erken tespit etmiş olacağız. Onun ötesinde istenmeyen gebelikten, gebelik sürecinin yönetimine, gebelik sürecindeki egzersiz diyet ve beslenmeden, menapoz sürecinin yönetimi vs. gibi konularda da bu projenin kadınlarımıza birçok katkısı olacaktır. Projeyi başarıyla yürüten Valimiz Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy hanımefendiye huzurunuzda Eskişehir kadınları adına teşekkür ediyor, hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

Projeyi yürüten Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy da proje hakkında bilgi verdi. Acil Sağlık Hizmetleri Sağlık Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Ersin Işıldı, projenin sağlık altyapısına katkı sağlayacak uygulamalara odaklanacağını belirtti. Işıldı, projenin sadece kadınları değil, aynı zamanda toplumun genel sağlığını da olumlu yönde etkileyeceğine inandıklarını söyledi.

Toplantının önemli bir bölümünü oluşturan eğitim kısmını ise Dr. Seval Pala gerçekleştirdi. Katılımcılara kadın sağlığına dair temel bilgileri içeren interaktif bir eğitim sunan Dr. Pala, daha sonra soruları cevaplandırdı.

Toplantıya Beylikova Kaymakamı Kübra Eroğlu, Belediye Başkanı Özkan Alp, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici, Acil Sağlık Hizmetleri Sağlık Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Ersin Işıldı, diğer kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

En az 10 karakter gerekli