DOLAR 30,8561 -0.02%
EURO 33,3275 0%
ALTIN 1.999,83 0,01
BITCOIN 1599751 1,09%
Yalova

AÇIK

06:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kastamonu Üniversitesi ile TÜRKŞEKER arasında işbirliği protokolü imzalandı

Kastamonu Üniversitesi ile TÜRKŞEKER arasında işbirliği protokolü imzalandı

ABONE OL
Ekim 12, 2023 10:43
Kastamonu Üniversitesi ile TÜRKŞEKER arasında işbirliği protokolü imzalandı
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kastamonu Üniversitesi ile Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. arasında akademik ve bilimsel işbirliğini gelişmeye yönelik protokol imzalandı.

Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER) arasında akademik ve bilimsel işbirliğini geliştirmek amacıyla Ankara’da protokol imzalandı.

TÜRKŞEKER Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Kastamonu Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Cengiz Baloğlu ile TÜRKŞEKER Genel Müdürü Dr. Muhiddin Şahin ve TÜRKŞEKER daire başkanları katıldı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal ile TÜRKŞEKER Genel Müdürü Dr. Muhiddin Şahin tarafından imzalanan iş birliği protokolü, iki kurum arasında akademik danışmalık, ortak AR-GE projesi geliştirme, laboratuvar hizmetleri etkinliklerini kapsıyor.

TÜRKŞEKER ile imzalanan “Hastalık ve Zararlılara Dayanıklı Yerli ve Milli Şeker Pancarı Çeşitlerinin Islahı ve Tohum Üretimi” protokolü çerçevesinde moleküler markör taramaları ve genetik analizler gerçekleştirecek. Bu protokolle kurumların katma değeri yüksek olan ürünlerin üretim planlamalarının yapılması, bitkisel üretimde yerli ve milli üretim yapılabilmesine yönelik tohum ıslahı programlarının oluşturulması, yerli ve milli teknolojinin geliştirilmesine yönelik ortak AR-GE faaliyetlerin yürütülmesi amaçlanıyor.

“İmzalanan protokol bilim adına önemli bir adımdır”

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Op. Dr. Ahmet Hamdi Topal, üniversite-sanayi iş birliğinin hem bilim hem de sanayi alanında önemli bir adım olduğunu ifade ederek, bu iş birliği sonunda hem Kastamonu’ya hem de ülkemize ekonomik ve bilimsel olarak büyük bir katma değer sağlayacağını ifade etti.

Rektör Topal, Kastamonu Üniversitesi olarak farklı sektörler ile de işbirlikleri yapmak istediklerinin altını çizdi.

En az 10 karakter gerekli