DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,88 0,36
BITCOIN 2214591 1,50%
Yalova
18°

PARÇALI BULUTLU

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

LPG işlemlerinde yetkili servislerin tercih edilmesi büyük önem taşıyor

LPG işlemlerinde yetkili servislerin tercih edilmesi büyük önem taşıyor

ABONE OL
Kasım 30, 2023 10:21
LPG işlemlerinde yetkili servislerin tercih edilmesi büyük önem taşıyor
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araçlara yetkili servisler tarafından LPG takılması ve kontrol edilmesi gerektiğini belirten Makine Mühendisi Fatih Tekin, “Gaz işi her zaman yetkili servislerde yapılmalıdır. Araca herhangi bir zarar geldiği zaman yetkisiz servislerin TSE Belgesi ve mühendisi olmadığı için hak aranan hiçbir ortam bulamazsınız” diyerek vatandaşları uyardı.

Birçok araç sahibinin tercih ettiği LPG yakıt sistemi, düzenli kontrol edilmediği takdirde büyük risk taşıyor. Bakımları yapılmadığı veya hatalı işlem yapıldığı takdirde hem araç hem de sürücüsü için yüksek risk faktörü oluşturan LPG sistemlerinin, yetkili servisler tarafından kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi alarak, bünyesinde makine mühendisi çalıştırma zorunluluğu olan yetkili servislerde yapılan LPG’li araç bakımlarında, herhangi bir olumsuzluk yaşandığı takdirde hukuki yollardan hak aranabiliyor. Piyasada bulunan TSE belgesiz LPG istasyonlarına karşı herhangi bir olumsuzluk durumunda hak aramanın pek mümkün olmadığını belirten Makine Mühendisi Fatih Tekin, “Piyasada merdiven altı çalışan bayilerin hiçbirisinin, ne bayilik ne proje verme yetkinlikleri var” diyerek araç sahiplerini uyardı.

“Gaz işi her zaman yetkili servislerde yapılmalıdır”

Eskişehir’de bir LPG istasyonunda çalışan Makine Mühendisi Fatih Tekin, araçlara LPG takılması ve bakımının yapılması gibi işlemleri her zaman için yetkili servislerde yaptırmanın daha sağlıklı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Yetkili servislerin TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi alma ve makine mühendisleri çalıştırma zorunlulukları var. Yetkili olan yerlerde yaptırılan işlerde devamında iş yerlerine başvuruda bulunulabilir. Ama yetkili olmayan, piyasada bilinen servislerde devlet onları tanımadığı için yanlış bir iş yapılsa bile yükümlülüklerini yerine getirmediğinden hiçbir şekilde dava edilemez. Problem yaşandığında yardımcı olamazlar. Gaz işi her zaman yetkili servislerde yapılmalıdır. Araca herhangi bir zarar geldiği zaman yetkisiz servislerin TSE Belgesi ve mühendisi olmadığı için hak aranan hiçbir ortam bulamazsınız. Karşınızda bir muhatap bulamazsınız. Devlet de bunları bilmediği için yetkili servislerde her zaman muhatap alınacak insanlar var. Yetkili servisleri tercih etmek gerekiyor. Piyasada bilinen LPG dönüşüm markalarının kendi internet sitelerinde bayilerinin adresleri isimleri mevcut. Zaten belli başlı firmalar var. Piyasada merdiven altı çalışan bayilerin hiçbirisi ne bir bayidir ne proje verme yetkinlikleri var. Onlardan uzak durmak gerekiyor.”

En az 10 karakter gerekli