DOLAR 32,1861 0.1%
EURO 35,1599 0.12%
ALTIN 2.430,26 0,02
BITCOIN 2225122 0,85%
Yalova
25°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Medline Adana Hastanesi’nden prematüre gününe özel etkinlik

Medline Adana Hastanesi’nden prematüre gününe özel etkinlik

ABONE OL
Kasım 17, 2023 13:19
Medline Adana Hastanesi’nden prematüre gününe özel etkinlik
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Medline Adana Hastanesi, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde, erken doğarak hayata büyük bir mücadele vererek tutunan minik kahramanlarını unutmadı, onlar ve aileleri için eğlenceli bir etkinlik düzenledi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Yenidoğan Sorumlu Hekimi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Bülent Aziz Özkan, “Anne karnında gelişimin tamamlandığı 37. haftaya ulaşmadan doğan bebeklerin hepsi tıbben ‘prematüre bebek’ olarak tanımlanır. Ülkemizde erken doğum oranının yaklaşık yüzde 12 olduğu düşünüldüğünde bu, her yıl neredeyse 150 bin bebeğin prematüre olarak dünyaya geldiği anlamını taşımaktadır” dedi.

Anne-babaya büyük görev düşüyor

Konuşmasında prematüre bebeklerin normal bebeklere kıyasla yaşamlarının özellikle ilk 2 yılında özel bir bakıma ihtiyaç duyduklarını ve bu durumun sadece hastane ortamı ile sınırlı kalmadığını da kaydeden Dr. Özkan, “Bu bebeklerin taşıdıkları enfeksiyon riski diğer yenidoğanlara göre çok daha yüksek olduğundan bakımlarında çok titiz olmak gerekir. Riskler, hastanede doğum sonrası bu konuda uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde en aza indirilirken, bebek taburcu edildikten sonra ise anne-babaya evde büyük görevler düşmektedir” dedi.

Akranlarını 2 ila 4 yılda yakalıyorlar

Bakımları iyi bir şekilde yapılan prematüre doğmuş bebeklerin ortalama 2 ila 4 yaş civarında normal akranlarını yakaladıklarını anlatan Dr. Özkan, “Aileler, bebeklerinin gelişimi konusunda dikkatli ve sabırlı olmalı, büyüme ve kilo izlemi, işitme taraması, göz sağlığı kontrolleri ve aşılama gibi hassas süreçler konusunda uzman bir ekiple birlikte hareket etmelidirler” diyerek düzenli hekim kontrollerinin aksatılmaması gerektiğini hatırlattı.

Pasta keserek eğlendiler

Dr. Bülent Aziz Özkan, konuşmasının ardından etkinliğe katılan aileler ve Yenidoğan Yoğunbakım Sorumlu Hemşiresi Fatime Koyuncu ile birlikte özel olarak hazırlanan pastayı keserken, hastane palyaçosu da yaptığı gösteriler ile etkinliğe renk katıp neşeli anlar yaşattı.

En az 10 karakter gerekli