DOLAR 27,0411 0.12%
EURO 28,9968 0.52%
ALTIN 1.690,43 0,77
BITCOIN 733302 -0,87%
Yalova
22°

PARÇALI BULUTLU

19:14

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Mersin Büyükşehir Belediyesi kurs merkezlerine bir yenisini daha ekledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi kurs merkezlerine bir yenisini daha ekledi

ABONE OL
Eylül 16, 2023 12:36
Mersin Büyükşehir Belediyesi kurs merkezlerine bir yenisini daha ekledi
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren eğitim ve öğretimi destekleme kurs merkezlerine bir yenisini daha ekledi. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte kurs merkezinin yeni şubesi Turgutreis Mahallesi’nde açıldı. Hafta içi her gün 08.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verecek olan kurs merkezinde, öğrencilerin öğle yemekleri de Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

“Eğitimde fırsat eşitliğini önceliyoruz”

Dezavantajlı mahallelerde her geçen gün kurs merkezi sayısını artırdıklarını belirten Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Turgutreis Kurs Merkezi Sorumlusu Yahya Vurucu, kayıtlar esnasında öğrencinin ailesinin gelir durumuna bakılarak eğitimde fırsat eşitliğini öncelediklerini söyledi. Kurs merkezinde, alanında uzman öğretmenler eşliğinde öğrencilere hizmet verdiklerini ifade eden Vurucu, “Her biri kendi alanında deneyimli öğretmen ve rehberlik kadromuzla hizmete başladık. Bununla birlikte çocuklara ücretsiz kaynak kitap ve deneme sınavları sağlıyoruz. Aynı zamanda kurumlar arası bilgi yarışmaları ve geziler de düzenleyeceğiz” dedi.

“Öğrencilerimizi ücretsiz kaynak kitap, denemeler ve birebir etütlerle destekliyoruz”

Turgutreis Mahallesi’nin dezavantajı mahallelerden biri olduğunu ve mahallede yaşayan çocukların ciddi eğitim problemleri olduğuna dikkat çeken Vurucu, “Çocuklarımız ciddi eğitim sorunlarıyla karşı karşıyalar. Çünkü gittikleri okullarda sınıflar oldukça kalabalık. Bizim sınıf mevcudumuz 12 ve 15 kişi arasında değişiyor. Öğrencilerin anlamadığı konularda birebir etütlerle ve kaynak kitaplarla destek veriyoruz. Öğleden önce kursa gelen öğrencilerimiz burada yemeklerini yedikten sonra okula gidiyor. Öğleden sonra gelen öğrencilerimiz ise önce yemeklerini yiyip sonra derslerine başlıyor” diye konuştu. Kurs merkezinde hafta içi her gün 7 ve 8. sınıf öğrencilerine hizmet verdiklerini kaydeden Vurucu, “7. sınıflarımız haftada 3 gün geliyorlar, ama 2 gün de gelip anlamadıkları konularla ilgili öğretmenlerimizden etüt alabiliyorlar. 8. sınıflar ise kurs merkezine haftanın 5 günü geliyorlar. Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere gruplarımız değişiyor. Şu anda toplam 115 öğrencimiz var” ifadelerini kullandı.

Aileler, mahallelerinde açılan kurstan oldukça memnun

Özel kurs merkezlerinde ücretlerin çok pahalı olmasından dolayı, kendisinin sürekli bir arayış içerisinde olduğunu dile getiren velilerden Tuğba Kılıçaslan, “Çocuğum bu sene 7. sınıfa başladı. Büyükşehir Belediyesinin kurs merkezlerinden daha önce haberim yoktu. Kurs merkezine gelir gelmez, çocuğumun hemen kaydı yapıldı. Öğretmenlerimiz çok ilgili. Başkanımız Vahap Seçer’e, bu imkânı bizlere tanıdığı için teşekkür ediyorum. Evimiz çok yakın olduğu için, çocuğum kursa çok rahat gidip gelebilecek” şeklinde konuştu.

Haftanın 3 günü kursa gelen öğrencilerden Zeynep Eda Başkurt da “Burada Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen derslerinin hepsini görüyorum. Buraya geldikten sonra, okulda hocalarımın sorduğu sorulara rahatlıkla cevap verebiliyorum. Kurs merkezindeki hocalarımın anlatımlarını da çok beğeniyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli