DOLAR 27,1674 0.16%
EURO 28,9867 0.26%
ALTIN 1.683,16 0,53
BITCOIN 723989 0,26%
Yalova
26°

AÇIK

19:12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ofansif Ne Demek? TDK Ofansif ve Mizah Anlamı

Ofansif Ne Demek? TDK Ofansif ve Mizah Anlamı

ABONE OL
Haziran 6, 2023 20:57
Ofansif Ne Demek? TDK Ofansif ve Mizah Anlamı
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ofansif, kelime anlamı olarak hücumla ilgili manasına gelir. Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde ise Fransızca kökenli olduğu belirtilerek “atağa dayalı” anlamı yer almıştır. Bu yönleriyle ofansif kelimesinin farklı kategorilerde kullanılması söz konusudur.

İlk akla gelen ofansif anlamı ise futbolla ilgilidir. Hücuma yönelik pozisyonlarda görev alan oyuncular için ofansif ifadesi kullanılır. Örneğin ofansif orta saha oyuncusu ifadesi; hücuma yönelik orta saha oyuncusu anlamına gelmektedir.

Ofansif Futbolcuların Özellikleri Nelerdir?

Futbolda ofansif oyuncuların özellikleri şöyle sıralanır:

  • Asıl görevleri hücuma katkı sağlamaktır.
  • Savunmaya çok fazla yardım etmeleri beklenmez.
  • Sırtı kaleye dönük şekilde oynamaya alışkın olmalıdır.
  • Topu aldığı zaman atağa en iyi yönü verebilecek vizyona sahip olmalıdır.
  • Sürekli olarak gol atmak, asist yapmak veya bunlara yönelik olarak paslar vermelidir.

Ofansif Mizah Ne Demek Örnek?

Ofansif mizah diğer bir adı ile agresif mizah, toplumsal olarak kabul edilmeyen konularda belli bir kitleye yönelik olarak yapılan şakalardır. Örnek vermek gerekirse, ABD’li komedyen Anthony Jeselnik bir gösterisinde şu ifadeler kullanmıştır: “Ben ırkçı değilim. Çok da arkadaşım var, Cadılar Bayramı’nda zenci olan” Benzer şekilde İngiliz komedyen Ricky Gervais kadınlara yönelik olarak “çok sayıda komik kadın vardır. Mesela….” şeklinde şakalar yapmaktadır. Bunların tamamı ofansif espri olarak yorumlanır.

Ofansif Kişilik Ne Demek?

Bir mizaç olarak ofansif kişilik, saldırgan söylemlerde bulunan kişilere yönelik olarak kullanılır. Yalnızca söylem olarak değil, davranış olarak da saldırgan tavırlara sahip bireyler için ofansif tanımlamasına başvurulur.

Ofansif Davranmak Ne Demek?

Kelime olarak ofansif davranmak, saldırgan davranışlarda bulunmak demektir. Bu, hem sözel hem de fiziksel bir saldırganlık olabilir. Başkalarının haklarına saygı göstermeyen, sürekli sert dil kullanan kişiler için ofansif davranıyor denilebilir. Benzer şekilde sürekli eleştiriler yapan veya başkalarına hoşlanmadığı halde fiziksel şakalar yapan kişilerin ofansif davrandığı söylenebilir.

Ofansif Forvet Ne Demek?

Futbolda ofansif forvet, hücuma yönelik olarak görev alan forvet oyuncusu anlamına gelir. Elbette her forvet oyuncusunun asli görevi hücumda görev almaktır. Bununla birlikte forvet oyuncularının da tipleri ve görevleri birbirinden farklı olabilir. Kanat forvet, defansif forvet gibi oyuncular daha çok ofansif forvete gol attırmak için görevlendirilir.

En az 10 karakter gerekli