DOLAR 15,9513 0.13%
EURO 17,0372 -0.08%
ALTIN 950,230,17
BITCOIN 466631-3,01%
Yalova
18°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

RAM Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ABONE OL
Ekim 20, 2021 13:54
RAM Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

RAM satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu, internette pek çok yerde araştırılan bir sorudur. Bilgisayar ile içli dışlı olan, gerek iş için gerekse oyun oynamak için bilgisayarı fazlaca kullanan insanlar için RAM oldukça önemli bir konudur.

İnsanlar için RAM’i düşük olan bir bilgisayarı kullanmak çok zorlayıcı olabilir. Bu sebeple RAM satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için bu yazıda derlemiş bulunmaktayız.

RAM Nedir, Ne İşe Yarar

Her şeyden önce, RAM’in ne olduğunu anlatmakta fayda vardır. RAM, açılım olarak Random Access Memory şeklindedir. Türkçe açıklaması ise Rastgele Erişilebilir Bellek demektir. RAM’in ne işe yaradığına gelecek olursak RAM, bilgisayarda kısa süreli olarak bilgileri depolayan sisteme verilen addır. Yani bir tür bellek çeşididir. Fakat bu bellek, hard disk denilen uzun süreli depolama sağlayan yapıdan farklı bir parçadır.

RAM, bilgisayarda halihazırda kullandığımız tarayıcılar, oyunlar, işlediğimiz belgelerin bilgilerini tutmakla sorumludur. Fakat RAM’in enerjisi kesilince, yani bilgisayar kapandığı anda RAM bu bilgileri siler. Bu sebeple bilgisayarı kapatmadan önce dosyalarımızı kaydederiz ve oyunlara save atarız. Bu kadar önemli bir parça olan RAM satın alırken dikkat edilmesi gerekenler de aynı şekilde önemli bir konudur.

RAM Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği aşağıdaki listede belirtilmiştir:

  1. 32 Bit – 64 Bit farkı
  2. DDR farkı
  3. Anakart bellek frekansı
  4. RAM Bellek Büyüklüğü

32 Bit – 64 Bit Farkı

 Bilgisayarın işletim sistemleri genel olarak 32 ve 64 bit olarak tanımlanmaktadır. Gerçi günümüzde artık 32 bit bilgisayarlardan çok çok az kaldığını düşünsek de yine de bilgisayarınızın işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu bilmeniz şarttır. Çünkü buna göre RAM satın alacaksınız ve uygun olmayan bir işletim sistemine sahip iseniz, alacağınız RAM’e boş yere para vermiş olursunuz.

RAM Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

DDR Farkı

Double Data Rate anlamına gelen DDR, her bilgisayarda farklı olabilir. DDR RAM’inizin her döngüde kaç kez veri işleyebileceğine karar vermektedir. Bu nedenle DDR3, DDR4 ve DDR5 teknolojileri birbirlerinden oldukça farklıdır. Bu nedenle ne kadar güçlü ve ne kadar hızlı bir RAM istediğinize bağlı olarak tercihinizi yapmanız gerekmektedir. Fakat bu DDR’ların anakart ile ilişkisi olduğu için de anakartınıza uygun olmayan bir RAM standardına sahip RAM’i almanız mantıksız olacaktır. Bu sebeple anakartınızın hangi DDR türünü desteklediğini bildiğinizden emin olmalısınız.

Anakart Bellek Frekansı

RAM satın alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizdeki diğer madde olan anakart bellek frekansı her anakartta değişiklik göstermektedir. Bu nedenle anakartınızın bellek frekansını bilmeniz ve buna uygun bir RAM almanız gerekmektedir. Bu frekans MHz olarak hesaplanmaktadır. Son yıllarda teknolojik gelişmeler ile birlikte 3200, 2133 gibi yüksek MHz frekanslarına sahip frekanslarda RAM’ler kullanabilmekteyiz. Bu da çok daha güçlü çalışan RAM parçaları anlamına gelmektedir.

RAM Bellek Büyüklüğü

RAM satın alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizin son maddesinde, yukarıdaki diğer maddeler ile uyumlu bir RAM tercih ettikten sonra RAM’inizin ne kadar büyük bir belleğe sahip olacağını seçmek kalmıştır. Ne kadar yüksek belleğe sahip bir RAM alırsanız, bilgisayarınız da o kadar hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Bu nedenle RAM alırken bu parçayı uzun süreli kullanmak ve kaliteli bir şekilde bilgisayar kullanabilmek için yüksek belleğe sahip bir RAM tercih etmeniz, sizin için en iyisi olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk