DOLAR 32,4209 0.01%
EURO 34,5410 0.03%
ALTIN 2.485,63 0,11
BITCOIN 2056999 -2,91%
Yalova
21°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Soli Pompeipolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor

Soli Pompeipolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor

ABONE OL
Kasım 25, 2023 14:13
Soli Pompeipolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Viranşehir Mahallesi’nde Soli Pompeiopolis Antik Kenti içerisindeki iki farklı alanda yürütülen kazıda çalışmalarında limanın kalıntıları gün yüzüne çıkıyor. Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Doktor Deniz Kaplan’dan detaylı bilgi alan Başkan Tarhan, çalışmanın tamamlanmasıyla bölgenin turizm açısından ciddi değer kazanacağını dile getirdi. Kazı çalışmalarının iki farklı alanda yapıldığını dile getiren Doç. Dr. Deniz Kaplan, “Bu yılki kazılar Mersin Müzesi Başkanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Kazılarımızı iki alanda gerçekleştirdik. İlk olarak höyükte temizlik çalışmalarını yaptık. Limanda ise mendirek kazılarına devam ediyoruz. Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan bizleri her zamana destekliyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Kazılarımız her zaman gelip ziyaret ediyorlar. Kurum ve kuruluşlarla görüşme halindeler. Bu değeri hem Mezitli’ye hem Mersin’e kazanmak hepimiz için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Tarhan ise her fırsatta kazı çalışmalarını yerinde incelediklerini belirterek, “Daha önce çalışmaların hızlanması adına bazı girişimlerde bulunduk. Girişimlerimiz sonucu kentin önde gelen STK’ları kazı çalışmalarına destek oldu. Sadece belediyelerimizin değil Mersin’deki tüm kurum ve kuruşların Soli Pompeiopolis’teki çalışmalara destek olmasını istiyorum. Burada çok büyük bir tarihi miras bulunmakta. Bunu hep birlikte gün yüzüne çıkartabiliriz. Bu anlamda kazı çalışmalarına destek olan Mersin Müzesi’ne ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmaların tamamlanmasıyla bölge turizm açısından ciddi değer kazanacaktır” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli