DOLAR 32,1861 0.1%
EURO 35,1599 0.12%
ALTIN 2.430,26 0,02
BITCOIN 2225122 0,85%
Yalova
25°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Stoltenberg: “Finlandiya 31’inci üye olarak yarın NATO’ya katılacak”

Stoltenberg: “Finlandiya 31’inci üye olarak yarın NATO’ya katılacak”

ABONE OL
Nisan 3, 2023 16:35
Stoltenberg: “Finlandiya 31’inci üye olarak yarın NATO’ya katılacak”
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili yaptığı açıklamada, “Finlandiya 31’inci üye olarak yarın NATO’ya katılacak” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolüne ilişkin teklifin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından sürece ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Finlandiya’nın NATO ittifakını daha güçlü ve güvenli hale getireceğini belirten Stoltenberg, “Finlandiya 31’inci üye olarak yarın NATO’ya katılacak. Finlandiya bayrağını ilk kez burada NATO karargahında göndere çekeceğiz. Finlandiya’nın, İskandinavya’nın ve NATO’nun güvenliği için iyi bir gün olacak. Sonuç olarak İsveç de daha güvenli hale gelecek. Geçtiğimiz yıl müttefiklerimiz tarihi bir karar vererek Finlandiya ve İsveç’i NATO üyesi olmaya davet etti” ifadelerini kullandı.

“Putin daha fazla savaş için hazırlanıyor”

NATO Dışişleri Bakanları çarşamba günü önemli bir toplantı yapılacağını söyleyen Stoltenberg, yarın ise Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile NATO-Ukrayna Komisyonu çerçevesinde görüşme gerçekleştireceklerini kaydetti. Rusya’nın Avrupa’daki güvenlik ortamını parçalamasını izin vermeyeceklerinin altını çizen Stoltenberg, “Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin BM ilkelerinin yer aldığı barış planını olumlu karşılıyorum. Bu plan sürdürülebilir bir barışın oluşmasını sağlıyor. Fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir barış planı hazırladığına dair işaretler yok. O, daha fazla savaş için hazırlanıyor. Müttefiklerimiz Ukrayna’ya 65 milyon euroluk askeri yardım teslim etti. Desteğimiz uzun soluklu olacak” diye konuştu.

“Bugün Avrupa’da ne oluyorsa, yarın Doğu Asya’da da olabilir”

Güneydeki tehditlerden ve tehlikelerden de bahseden Stoltenberg; özellikle İran, Rusya ve Çin’in bölgede artan etkisine vurgu yaptı. Tüm bu zorlukların üstesinden gelmek için savunma sanayisine daha fazla yatırım yapılması gerektiğini aktaran Stoltenberg, “Çarşamba günü, NATO’nun Hint-Pasifik ortakları olan Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore de bize katılacak. Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı saldırıların sonuçları küreseldir. Bugün Avrupa’da ne oluyorsa, yarın Doğu Asya’da da olabilir. Müttefiklerimizin Ukrayna’ya verdiği desteği memnuniyetle karşılıyorum. Ayrıca Çin’in Rusya ile artan görüşmelerini de ele alacağız. Çin’in Rusya’ya herhangi bir ölümcül yardım sağlaması çok büyük bir hata olur. Rusya ve Çin’in uluslararası düzene ve demokratik değerlere meydan okuduğu bir dönemde, NATO müttefikleri olarak bir arada durmamız çok daha önem arz ediyor.

En az 10 karakter gerekli