DOLAR 19,1501 0.14%
EURO 20,7945 0.15%
ALTIN 1.209,38 -0,31
BITCOIN %
Yalova

HAFİF YAĞMUR

05:18

İMSAK'A KALAN SÜRE

TOBB sanayi odalarından deprem bölgesine 5 proje

TOBB sanayi odalarından deprem bölgesine 5 proje

ABONE OL
Mart 5, 2023 14:28
TOBB sanayi odalarından deprem bölgesine 5 proje
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB bünyesindeki 12 sanayi oda başkanıyla bir araya gelerek; deprem bölgeleri için planladıkları projeler hakkında toplantı gerçekleştirdi.

ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 12 sanayi odasının başkanı ile birlikte TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında bir araya geldi. Gerçekleştirilen istişare toplantısında; deprem bölgelerinde sanayinin, ticaretin ve istihdamın yeniden canlandırılarak ayağa kaldırılması için neler yapılabileceği değerlendirildi. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ve yaklaşık 5 saat süren istişare toplantısı sonucunda, bölge ekonomisinin ve istihdamının yeniden canlandırılması için 5 projenin hayata geçirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

TOBB Sanayi Odaları Başkanlarınca yapılan ortak açıklama ise şu şekilde:

“Büyük ölçekli şirketleri, hammadde ve yarı mamul tedariklerini deprem bölgesindeki firmalardan karşılamaya davet ediyoruz. Bu çerçevede TOBB Sanayi Veritabanı’ndan bölgedeki üreticilerle gerekli eşleştirmeleri yaparak, bölgedeki ticaretin yeniden canlanmasını hedefliyoruz. Tüm illerimizdeki Oda ve Borsalar ile 65 Sektör Meclisi üyelerine yönelik bilgilendirme yapılarak, ülke genelinde iş çevrelerinin projeye katılımının sağlanması hedefleniyor. Oda ve borsalar ile sektör Meclisleri kanalıyla ulusal çapta faaliyet gösteren gıda perakendecilerinin tarım ve gıda ürünleri ile hammadde alımlarını deprem bölgesindeki üreticilerden yapmasını amaçlıyoruz. Bu konuda başlatılan çalışmalar hızlandırılacak. TOBB e-Ticaret Sektör Meclisi kanalıyla başlatılan pazar yerlerinin, deprem bölgesindeki firmalardan tüketiciye ulaştırılacak ürünler için komisyon almaması uygulamasının sektör genelindeki tüm firmalara yaygınlaştırılmasını ve bölgedeki üreticilerin ön plana çıkarılmasını amaçlıyoruz. Bölgeden internet üzerinden yapılacak satışların, kargo masraflarının düşürülmesi için de kargo şirketleri nezdinde girişimlerde bulunulacak. İstihdamın ve ekonomik aktivitenin yeniden canlandırılması, hasar gören üretim tesislerinin tekrar faaliyete başlayabilmesi için oda ve borsalar vasıtasıyla ve üyelerimizin katkılarıyla teknik destek seferberliği başlatacağız. Deprem bölgesindeki istihdamın toparlanması amacıyla 2023 yılı boyunca çalışanlardan kesilen gelir vergisi ve sigorta priminin çalışanlara iade edilmesinin faydalı olacağını değerlendiriyoruz. Böylece söz konusu kesintilerin çalışanlara ilave gelir olarak yansıtılması sağlanmış olacaktır.”

En az 10 karakter gerekli