DOLAR 18,8279 0.13%
EURO 20,4325 -0.56%
ALTIN 1.136,63 -1,62
BITCOIN 444104 -0,32%
Yalova

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Türkiye, enerji kaynak ve güzergah çeşitliliğinde “model” oluşturuyor

ABONE OL
Aralık 9, 2022 17:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – ABD Deniz Kuvvetleri Lisansüstü Okulu Enerji Akademik Grubu Araştırma Fakültesi Üyesi Prof. Brenda Shaffer, Türkiye'nin enerji kaynak ve güzergah çeşitlendirmesinde başarılı bir yol izlediğini belirterek, "Avrupa'nın enerji krizi sırasında Türkiye'den öğreneceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Türkiye, enerji kaynak ve güzergahı çeşitlendirmesinde iyi bir model olarak öne çıkıyor." dedi.

Bu yıl "Geleceği Şekillendirmek: Belirsizlikler, Gerçekler ve Fırsatlar" temasıyla düzenlenen TRT World Forum 2022'de "Çok Kutupluluk ve Küresel Siyasetin Yeni Gerçekleri: Dengeleyici Bir Güç Olarak Türkiye" başlıklı panelde konuşan Shaffer, tahıl koridorunun sağlanmasını Türkiye'nin büyük bir başarısı olarak gördüğünü dile getirdi.

Türkiye'nin İran'dan Azerbaycan'a bölgedeki ülkelerde çok farklı etkilerinin olduğunu anlatan Schafer, Avrupa'nın enerji krizi yaşadığı bu dönemde Türkiye'nin iyi bir örnek olarak öne çıktığını söyledi.

Schafer, şöyle devam etti:

"Türkiye, enerji sistemlerini ve güzergahlarını çeşitlendirdi. Daha güvenilir şekilde boru hatlarıyla doğal gaz ithal ederken, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) altyapısını da oluşturdu. Böylece, Avrupa'nın olduğu gibi sadece LNG altyapısına da mahkum kalmadı. Avrupa'nın enerji krizi sırasında Türkiye'den öğreneceği çok şey olduğunu düşünüyorum. Türkiye, enerji kaynak ve güzergahı çeşitlendirmesinde iyi bir model olarak öne çıkıyor."

İsrail ile ilişkilerin gelişmesiyle Doğu Akdeniz gazında yeni gelişmeler olabileceğini söyleyen Schafer, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz gazına ilişkin tüm tartışma ve görüşmelerde yer alması gerekiyor." dedi.

– "Türkiye, büyük bir yumuşak güç"

ABD Eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthey Bryza ise Türkiye'nin bölgesel bir güç olduğunun altını çizerek, "Türkiye, sadece askeri güç açısından değil, büyük bir yumuşak güç olarak da çok etkili bir ülke. Türkiye, dengeleyici bir güç olarak kendi dış politika vizyonunu şu anda gerçekleştirebilir. Ben böyle söylediğimde bazen eleştiriliyorum çünkü Washington'da bunun tam karşıtı görüşler de var ama Türkiye Azerbaycan'ın da bölgesel bütünlüğünü koruması için dengeleyici bir güç olarak rol oynadı." diye konuştu.

Bryza, Türkiye'nin açısından bakıldığında Doğu Akdeniz'de de haklarını savunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna arasında barış sağlanması için de aracılık edebileceğini dile getiren Bryza, "Aynı tahıl koridorunda olduğu gibi Türkiye bu noktada da rol alabilir. Tahıl koridoru Türkiye'nin sadece diplomatik olarak değil, insani açıdan da büyük bir başarısı." dedi.

En az 10 karakter gerekli