DOLAR 32,1861 0.1%
EURO 35,1599 0.12%
ALTIN 2.430,26 0,02
BITCOIN 2225122 0,85%
Yalova
25°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER

UCM, Ugandalı ayrılıkçı grubun komutanı Dominic Ongwen'in 25 yıl hapis cezasını onadı

ABONE OL
Aralık 15, 2022 21:10
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LAHEY (AA) – Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Temyiz Dairesi, Uganda'nın kuzeyindeki "Tanrı'nın Direniş Ordusu (LRA)" adlı ayrılıkçı örgütün komutanlarından Dominic Ongwen hakkında verilen 25 yıl hapis cezasını onadı.

Mahkemenin Lahey'deki binasında duruşmaya katılan Ongwen, hakkındaki 61 ayrı savaş suçu ve insanlığa karşı suçlardan sorumlu bulunurken, 90 maddelik temyiz talebinin tamamı reddedildi.

UCM Temyiz Dairesinin kararı okuyan mahkeme heyeti başkanı Ibanez Carranza, davadaki bazı suçların ilk defa mahkemede ele alındığını belirterek, Ongwen'in adil yargılandığına hükmetti.

Ongwen'in avukatlarının, müvekkillerinin suçun işlendiği sırada "akıl sağlığı elverişsizliği" ve "cebir altında bulunma" sebebiyle yaptığı itirazları kabul etmeyen Temyiz Dairesi, 9 yaşında LRA tarafından kaçırılıp silah eğitimi verilen ve sonrasında komutanlığa yükselen Ongwen'in de suçların işlendiği süreçte acı çektiğinin ve pişmanlık duyduğunun dikkate alındığını belirtti.

Bu kararla Ongwen hakkındaki 25 yıllık hapis cezası kesinleşmiş oldu.

– Ongwen'in sorumlu tutulduğu suçlar

UCM, 4 Şubat 2021'deki duruşmada, Dominic Ongwen'i Uganda'daki iç çatışmalardan kaçan sivillerin bulunduğu Pajule, Odek, Abok ve Lukodi kamplarında işlenen savaş suçu ve insanlığa karşı suçlardan mahkum etmişti.

Ongwen'in, sivillerin bulunduğu kamplara saldırı talimatı verdiği ve LRA militanlarının işlediği suçlardan bizzat sorumlu olduğu kaydedilmişti.

Ongwen, cinayet, işkence, köleleştirme, yağmalama, tecavüz, zorla hamile bırakma ve çocukları silah altına alma gibi çeşitli suçlardan mahkum edilmişti.

– UCM'deki yargılama süreci

UCM'nin tutuklama emrine istinaden yaklaşık 10 yıl boyunca aranan Ongwen, 17 Ocak 2015'te Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki BM Barış Gücü askerlerince UCM'de yargılanmak üzere Lahey'e gönderilmişti.

UCM, LRA tarafından Uganda'da işlenen suçlarla ilgili soruşturmasına 29 Temmuz 2004'te başlamıştı.

LRA'nın lideri Joseph Kony ile yardımcıları Vincent Otti, Okot Odhiambo, Dominic Ongwen ve Raska Lukwiya hakkında 8 Temmuz 2005'te çeşitli suçlar sebebiyle tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Lukwiya'nın 2006'da ve Otti'nin 2007'de çatışmalarda öldüğü belirlenmiş, Ongwen ise UCM'ye gönderilmişti.

– Tanrı'nın Direniş Ordusu

Uganda'nın kuzeyinde dini temellere dayalı bir devlet kurmak isteyen Tanrı'nın Direniş Ordusu, 2002-2005'teki çatışmalarda, yerlerinden edilen sivillerin yaşadığı kamplara saldırmış ve yüzlerce kişiye karşı savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemişti.

ABD'nin terörist örgütler listesinde yer alan LRA, Uganda ve Güney Sudan'ın yanı sıra Orta Afrika Cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde düzenlediği şiddet eylemleriyle tanınıyor.

En az 10 karakter gerekli