DOLAR 18,8279 0.13%
EURO 20,4325 -0.56%
ALTIN 1.136,63 -1,62
BITCOIN 444104 -0,32%
Yalova

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Ulaştırma, Tarım ve Milli Savunma bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda

ABONE OL
Aralık 9, 2022 16:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM (AA) – HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, "AKP bu bütçeyi toplum için yapmıyor, bu bütçeyi kendi iktidarını sağlama almak için, kendi bekası için, ancak savaş politikalarıyla kendisini ayakta tutabildiği için yapıyor." dedi.

HDP milletvekilleri, Meclis Genel Kurulunda görüşülen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri üzerine söz aldı.

HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, Cumhurbaşkanlığına yakın olan şirketlerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından daha fazla ihale aldığını savundu.

En çok tartışılması gereken konulardan birinin kamu-özel işbirliği modeli olduğunu söyleyen Gaydalı, "Bu model, bir yatırım modeli değil, bir soygun modelidir. 20 yıllık iktidarınız döneminde adrese teslim ihale verebilmek adına Kamu İhale Kanunu'nu 200'e yakın değiştirdiniz. Keşke bu konudaki enerjinizi teknik şartnameleri geliştirmeye, denetim ve kontrol mekanizmalarını güçlendirmeye, kalite ve kontrol mekanizması kurmaya ve korumaya, iş güvenliğini ve işçi sağlığını önemsemeye harcasaydınız." ifadelerini kullandı.

HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ise AK Parti'nin 20 yıllık iktidarında adaletten, hukuktan, şeffaflıktan, kamu yararından yoksun birçok icraata tanıklık edildiğini ileri sürdü.

2023 bütçesinde engellilere, emekçiye, kadınlara, gençlere, öğrencilere, çocuklara ve çiftçilere yer verilmediğini savunan Coşkun, "Bu bütçe saray, savaş, yandaş ve seçim odaklı hazırlanan bir bütçedir." dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) iktidarın talepleri doğrultusunda toplumun internete erişimini engellediğini iddia eden Coşkun, "Bunun en açık örneği ise 13 Kasım'da 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin yaralandığı İstiklal Caddesi'ndeki katliamdan sonra BTK'nin aldığı karardır. Bant daraltma kararıyla bilgi akışını ve habercilik faaliyetlerini engellemiştir." görüşünü dile getirdi.

– "İktidar tarımsal süreçleri kapitalist sektör olarak görüyor"

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, tarım politikasını eleştirerek, iktidarın tarımı, tarımsal süreçleri herhangi bir kapitalist sektör, parasal bir değer olarak gördüğünü ileri sürdü.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin de tarımla ilgili konulara bir iktisatçı gibi yaklaştığını öne süren Turan, "Türkiye gibi bir ülkede tarımdan bahsediyorsak bunu anlamlandırmaya ve alternatif tarım politikaları oluşturmaya çalışıyorsak bir Tarım Bakanının iktisatçı olmaması gerekir, iktisat bilgisine sahip olması ayrı bir şeydir ama bir iktisatçı olmaması gerekir. İktisatçı bütün hayata paranın gözünden bakar, kapitalist değerlerin gözünden bakar, kar gözünden bakar ama toplumsal fayda gözünden bakmaz. Gelin toplumsal fayda gözünden bakalım." değerlendirmesini yaptı.

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, AK Parti iktidarı döneminde yapılan bütün bütçelere, özellikle de 7 yıldır her bütçeye savaş bütçesi dediklerini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli'nin bütçe üzerine konuşmasında, "3 ülkede asker bulunduruyoruz, milyonlarca dolar harcıyoruz, F-16'lardan atılan bombalara 1 milyon 200 bin dolar gidiyor." ifadelerini kullandığını aktaran Sarısaç, şunları kaydetti:

"AKP'nin yaptığı bütçede kadınlar yok, gençler yok, işçiler, emekçiler yok ve dolayısıyla, Kürt sorununda çözüm yok, patrona rant var, yine savaşa büyük yatırımlar var. Şimdi, buradan Sayın Milli Savunma Bakanına sorayım; bahsettiği 3 ülke İsrail, ABD, Rusya mı, yoksa Orta Doğu'da 45 milyon nüfusu olan Kürtlerin bulunduğu yerlerde Kürtler bir hak talep etmesin diye, Kürtler bir statü sahibi olmasın diye mi bu ülkenin işçilerinin, emekçilerinin bütçesi bu kadar silaha ayrılıyor? Biz biliyoruz ki; AKP bu bütçeyi toplum için yapmıyor, bu bütçeyi kendi iktidarını sağlama almak için, kendi bekası için, ancak savaş politikalarıyla kendisini ayakta tutabildiği için yapıyor."

– "İktidar ülkenin güvenliğini kendi çıkarları için kullanıyor"

HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğulları Oruç, iktidarın ülkenin güvenliğini, huzurunu, ekonomisini kendi çıkarları için kullandığını savundu.

AK Parti'li Canikli'nin bütçe konuşmasında "Güvenlik için çok para harcanıyor." ifadesini kullandığını anlatan Oruç, şu ifadeleri kullandı:

"AKP iktidarı ve ortakları bölgede barış ve diyalog üzerinden değil savaş ve çatışma üzerinden siyaset kurduğu için şimdi biz silaha, tanka, topa, tüfeğe o kadar para ayırmak zorunda kalıyoruz, kalıyorsunuz. Halkın boğazından kısıp savunmaya ayırdığınız bütçe arttıkça ülke daha da güvensiz bir hale gelmiş durumdadır. İktidarın ne yazık ki bu dönemdeki planı savaş ve seçim siyasetini içselleştirmek. Bütçeye baktığımızda bu bütçe tam anlamıyla bunun göstergesidir. Türkiye'nin, bölge halklarının yararına olmayan bu çatışmalara bizler 'hayır' diyoruz."

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da söz alarak, HDP'li milletvekillerinin konuşmalarında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Canikli'nin konuşmalarını çarpıttığını söyledi.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ile Akbaşoğlu arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

En az 10 karakter gerekli