DOLAR 27,1674 0.16%
EURO 28,9867 0.26%
ALTIN 1.683,16 0,53
BITCOIN 723989 0,26%
Yalova
26°

AÇIK

19:12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Üniversite adaylarına son 15 gün tavsiyeleri

Üniversite adaylarına son 15 gün tavsiyeleri

ABONE OL
Haziran 5, 2023 11:24
Üniversite adaylarına son 15 gün tavsiyeleri
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YKS’ye sayılı günler kala öğrencilerle son tavsiyelerini paylaşan Kariyer Uzmanı Seda Kahraman, “Motivasyon sağlaması adına, kariyer planlaması için bölüm ve üniversite araştırmasına başlayın” dedi.

YKS sınavına 2 hafta zaman kaldı. Konu çalışmalarının sona erdiği, eksik konuların kısaca gözden geçirilip deneme sınavlarının yoğunlaştığı bu dönemde aday öğrenciler neler yapmalı? Altınbaş Üniversitesi Kariyer Uzmanı ve Orta Öğretim Destek Birimi Yöneticisi Seda Kahraman da üniversite adaylarının hayallerindeki meslek için uygun bölüm ve üniversiteleri araştırmalarının, sınav için kendilerine motivasyon sağlayacağını söyleyerek son günler için tavsiyelerde bulundu.

“Aday öğrenciler hayaline gidecek bölümleri araştırmalı, bu bölümlerin hangi üniversitelerde olduğu konusunda bilgi edinmeli” diyerek önerilerini sıralayan Seda Kahraman, “Hayalindeki bölümü belirleyen aday öğrenci, bu bölümün devlet üniversitesinde mi, vakıf üniversitesinde mi yoksa her ikisinde de mi okunabileceği konusunda araştırma yapmalı. Araştırdığı üniversitelerin; akademik kadrosu, bölümdeki başarısı, sosyal aktivitelere verdiği önem, ücret politikası, bursluluk çeşitleri, şehrin kendisine göre yaşanabilir olması gibi kriterlerine dikkat ederek tercih edebileceği üniversiteleri bir şablon halinde belirlemelidir. Böylece aday öğrenci tercih sürecine daha hazırlıklı bir şekilde başlamış olacaktır” dedi.

“Yoğun çalışma yerini zaman zaman aktif dinlemeye bırakmalı”

Kahraman ayrıca “Kalan kısa sürede yoğun çalışma temposu yerini zaman zaman aktif dinlenmeye bırakmalı, bir konunun bütünlüğünü çalışmak yerine o konunun yalnızca bilinmeyen kısımları kısaca gözden geçirilmeli. Havaların ısınmasıyla birlikte dış mekanlarda zaman geçirilmeli, motivasyonu düşürecek iletişimden kaçınılmalıdır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

En az 10 karakter gerekli