DOLAR 32,4209 0.01%
EURO 34,5410 0.03%
ALTIN 2.485,63 0,11
BITCOIN 2056999 -2,91%
Yalova
21°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Uzun süren orta kulak enfeksiyonu işitme kaybına neden olabilir

Uzun süren orta kulak enfeksiyonu işitme kaybına neden olabilir

ABONE OL
Eylül 27, 2023 11:42
Uzun süren orta kulak enfeksiyonu işitme kaybına neden olabilir
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Ali Rıza Gökduman, uzun süren orta kulak enfeksiyonunun işitme kaybına neden olabileceğini söyledi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Ali Rıza Gökduman, 19-25 Eylül İşitme Engelliler Haftası dolayısıyla işitme kaybı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Üst solunum enfeksiyonlarının orta kulak enfeksiyonlarına neden olabileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Ali Rıza Gökduman, “Çocuklar yeni doğan taramalarını geçse bile sonradan geçirilebilecek kabakulak, kızamık gibi viral enfeksiyonlar veya uzun süre farkında olunmayan tedavi edilmemiş orta kulak enfeksiyonları, çocukluk döneminde kalıcı işitme kaybı yaparak işitme engeline yol açabilmektedir. Bu yüzden çocuklarda planlanan aşılama programına uyulması ve ihmal edilmemesi önem arz etmektedir” dedi.

Duyma yetisinin kısmen veya tamamen kaybedilmesi durumuna işitme engeli denildiğini söyleyen Opr. Dr. Gökduman, “Tek kulak veya her iki kulaktan kaynaklı farklı seviyelerde işitme engeli oluşabilmektedir. İşitme engeli doğumsal olabildiği gibi çocukluk yaşta veya erişkin yaşta karşımıza çıkabilmektedir. Bunların bir kısmı önlenebilir ve tedavi edilebilir sebeplerdir. Anne karnındayken geçirilen bazı enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar veya bazı genetik hastalıklar doğumsal işitme kaybına yol açabilir. Bu durumun erken tespiti sonrası işitme kaybının durumuna göre işitme cihazı veya ameliyatlarla kişinin hayata adaptasyonunun önündeki engeller kaldırılabilir. Doğumsal işitme kayıplarının atlanmaması için yeni doğan bebeklere işitme taraması yapılması mecburidir” diye konuştu.

“Üst solunum yolu enfeksiyonu sık tekrarlarsa işitme testi yapılmalı”

Üst solunum enfeksiyonlarının orta kulak enfeksiyonlarına neden olabileceğini vurgulayan Opr. Dr. Ali Rıza Gökduman, “Çocuklar yeni doğan taramalarını geçse bile sonradan geçirilebilecek kabakulak, kızamık gibi viral enfeksiyonlar veya uzun süre farkında olunmayan tedavi edilmemiş orta kulak enfeksiyonları çocukluk döneminde kalıcı işitme kaybı yaparak işitme engeline yol açabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda planlanan aşılama programına uyulması ve ihmal edilmemesi önem arz etmektedir. Sık tekrarlayan üst solunum yolu hastalıkları ve orta kulak enfeksiyonları bazen dikkat edilmediğinde uzun süre geçmeyen orta kulak enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Bu nedenle çocukta geçici veya kalıcı işitme kayıpları olabilmektedir. Yine erişkin yaşlarda saptanan kronik orta kulak iltihaplı hastaların bir kısmında altta yatan problem, çocukluk döneminde uzun süre tedavi edilmeyen orta kulak enfeksiyonu durumudur. Özellikle sık üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası kulak burun boğaz hekimi muayenesi ve gerektiğinde işitme testi yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

“Hafif işitme kayıpları konuşmada geriliğe sebep olabilir”

Opr. Dr. Gökduman, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Erişkin dönemde de enfeksiyon hastalıkları, bazı ilaçların kullanımı, travma, gürültü ve bazı damarsal hastalıklar nedeniyle işitme kaybı olabilmekte ve tedaviyle bazı hastalarda olumlu sonuç alınabilmektedir. İlerleyen yaşlarda da yine genetiğe bağlı olarak veya yaşla ilişkili işitme kaybı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da işitme kaybı tespit edilmesi halinde tedavi yapılabilmektedir. Çocuk yaşta oluşan bir işitme engeli, konuşma ve dil gelişiminde geriliğe yol açar. Hafif işitme kayıpları konuşmada gerilik veya gecikme olarak karşımıza çıkabilir. Erişkin dönemde işitme azlığı sosyal hayatta ve iş hayatında bozukluklara yol açabilir. Yaşlılarda işitme kaybı konuşma bozukluklarına ve bilişsel fonksiyonlarda daha hızlı gerilemeye yol açar. Kişilerin sosyal hayattan izole olarak yalnızlaşmasına yol açar. İşitme kaybı tedavi edilmezse engel oluşturur. Tedavi edilebilir durumdaki işitme kayıplarının atlanmaması için işitme azlığı şikâyeti olduğu takdire, ayrıntılı kulak muayenesi ve işitme testleri yapılarak işitme kaybının hastaya engel olması durumunun önüne geçilebilir.”

En az 10 karakter gerekli